×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

پرسش قرآنی/ هدایت قرآن عمومی است یا خصوصی؟ (بیان دوم)

بسم الله الرحمن الرحیم

اشکال: خدای متعال، در برخی آیات، قرآن کریم را کتاب هدایت همۀ انسان ها معرفی می کند:

«شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي أُنْزِلَ فيهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاس»؛[۱]

«وَ ما هِيَ إِلاَّ ذِكْرى‏ لِلْبَشَر»؛[۲]

عموم و اطلاقات این گونه آیات، مفید همگانی و همیشگی بودن هدایت قرآنی است. افزون بر این که، سیرۀ عملی رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) هم، دعوت همگان به پذیرش اسلام بود.

از سوی دیگر، آیاتی چون:

«ذلِكَ الْكِتابُ لا رَيْبَ فيهِ هُدىً لِلْمُتَّقين»؛[۳] 

«هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنينَ»؛[۴]

«هُدىً وَ رَحْمَةً لِلْمُحْسِنينَ»؛[۵]

«هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمين»؛[۶]

هدایت قرآن را ویژۀ پرهیزکاران، مؤمنان، محسنان و مسلمانان معرفی می کند.

این دو مطلب متفاوت، چنین پرسشی را پدید می آورد که با وجود دلیل هایی که گویای هدایت عمومی قرآن است، سرّ اختصاص هدایت قرآن به گروه خاص چیست؟

در پاسخ به این پرسش قرآنی سه بیان ارائه شده که دقیق ترین آن ها بیان سوم است: (خلاصۀ جواب ها

بیان اول: (توضیح) 

بیان دوم: علامۀ طباطبایی در این رابطه، می فرماید:

مراد از هدایت در آیۀ کریمۀ «ذلِكَ الْكِتابُ لا رَيْبَ فيهِ هُدىً لِلْمُتَّقين»، هدایت تکوینی پاداشی است، نه تشریعی ابتدایی. سرّ اختصاص مزبور، آن است که متقین، سرمایۀ پذیرش هدایت قرآن را که همان «سلامت فطرت» است، حفظ کرده اند.

آنان پیش از عمل به هدایت تشریعی ابتدایی قرآن، از هدایت تکوینی ابتدایی فطرت بهره می گیرند و این تقوای فطری، زمینه ساز پذیرش هدایت تشریعی قرآن است و سپس در پرتو عمل به ره آورد وحی، مشمول هدایت تکوینی پاداشی قرآن می شوند.

بنابراین آنان که از هدایت تشریعی قرآن بهره می برند، محفوف به دو هدایت هستند: یکی هدایت تکوینی فطری ابتدایی که مربوط به قبل از پذیرش هدایت قرآن است و آیۀ «أُولئِكَ عَلى‏ هُدىً مِنْ رَبِّهِم»[۷] ناظر به آن است، و دیگری، هدایت تکوینی پاداشی که مربوط به بعد از پذیرش هدایت تشریعی قرآن است و «هُدىً لِلْمُتَّقين» به آن نظر دارد.

تذکر:

هدایت تکوینی فطری همگانی است و همۀ انسان ها از این سرمایۀ هدایتی بهره مند هستند؛ جز این که عده ای نور هدایت فطری را خاموش و فطرت حق جو و خداطلب خود را زنده به گور می کنند: «وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسَّاها»[۸] و در مقابل هدایت تشریعی قرآن، برای خود ضلالت می خرند: «أُولئِكَ الَّذينَ اشْتَرَوُا الضَّلالَةَ بِالْهُدى‏ فَما رَبِحَتْ تِجارَتُهُمْ»[۹]

منحرفان از مسیر هدایت فطری، همچنان مشمول دعوت و هدایت تشریعی قرآن هستند، ولی چون آن را نمی پذیرند، به عنوان کیفر بر گمراهی خود می مانند و قرآن برای آنان نه تنها مایۀ هدایت، شفا و رحمت نیست، بلکه عامل خسران و ضرر است: «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنينَ وَ لا يَزيدُ الظَّالِمينَ إِلاَّ خَساراً»؛ «و از قرآن، آنچه شفا و رحمت است براى مؤمنان، نازل مى‏كنيم و ستمگران را جز خسران (و زيان) نمى‏افزايد.»[۱۰]

پس کافران و منافقان نیز محفوف به دو گمراهی هستند: یکی گمراهی ناشی از دفن فطرت و خروج از صراط مستقیم، و دیگری گمراهی کیفری که بر اثر مخالفت با هدایت تشریعی قرآن دامنگیر آنان می شود و آیۀ شریفۀ «وَ ما يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفاسِقينَ»[۱۱] اشاره به هر دو گمراهی دارد.

بیان سوم: (توضیح) 

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۴۲ ـ ۱۴۵) 


[۱] . بقره، آیۀ۱۸۵٫

[۲] . مدثر، آیۀ۳۱٫

[۳] . بقره، آیۀ۲٫

[۴] . یونس، آیۀ۵۷٫

[۵] . لقمان، آیۀ۳٫

[۶] . نحل، آیۀ۸۹٫

[۷] . بقره، آیۀ۵٫

[۸] . شمس، آیۀ۱۰٫

[۹] . بقره، آیۀ۱۶٫

[۱۰] . اسراء، آیۀ۸۲٫

[۱۱] . بقره، آیۀ۲۶٫

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question