امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

معنای نفی ریب از قرآن

خدای متعال در مورد قرآن کریم فرمود است: «ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقینَ»[۱]

مراد از «نفی ریب» از قرآن کریم، این است که در ظرف قرآن، جای هیچ ریبی نیست؛ زیرا زمینۀ ریب و شک آن جاست که حق و باطل به هم آمیخته باشد و حق نمایی باطل منشأ تردید گرد. در حالی که قرآن حق محض است: «بَلْ هُوَ الْحَقُّ مِنْ رَبِّک»[۲] و در حریم پاک آن باطلی راه ندارد: «لا یَأْتیهِ الْباطِلُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ لا مِنْ خَلْفِه»[۳]

نفی ریب دربارۀ قیامت هم آمده است: «لَیَجْمَعَنَّکُمْ إِلى‏ یَوْمِ الْقِیامَةِ لا رَیْبَ فیه»[۴] زیرا قیامت نیز همانند قرآن، حق محض است و برای هیچ کس، حتی برای کسانی که در آن روز کور محشور می شوند، ظرف شک و ریب نخواهد بود.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۳۶ و ۱۳۷)


[۱] . بقره، آیۀ۲٫

[۲] . سجده، آیۀ۳٫

[۳] . فصلت، آیۀ۴۲٫

[۴] . نساء، آیۀ۸۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 1270
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 40405
  • بازدید ماه: 145443
  • بازدید سال: 1665879
عکس های متنوع تصادفی