بسم الله الرحمن الرحیم

معنای نفی ریب از قرآن

خدای متعال در مورد قرآن کریم فرمود است: «ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقینَ»[۱]

مراد از «نفی ریب» از قرآن کریم، این است که در ظرف قرآن، جای هیچ ریبی نیست؛ زیرا زمینۀ ریب و شک آن جاست که حق و باطل به هم آمیخته باشد و حق نمایی باطل منشأ تردید گرد. در حالی که قرآن حق محض است: «بَلْ هُوَ الْحَقُّ مِنْ رَبِّک»[۲] و در حریم پاک آن باطلی راه ندارد: «لا یَأْتیهِ الْباطِلُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ لا مِنْ خَلْفِه»[۳]

نفی ریب دربارۀ قیامت هم آمده است: «لَیَجْمَعَنَّکُمْ إِلى‏ یَوْمِ الْقِیامَةِ لا رَیْبَ فیه»[۴] زیرا قیامت نیز همانند قرآن، حق محض است و برای هیچ کس، حتی برای کسانی که در آن روز کور محشور می شوند، ظرف شک و ریب نخواهد بود.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۳۶ و ۱۳۷)


[۱] . بقره، آیۀ۲٫

[۲] . سجده، آیۀ۳٫

[۳] . فصلت، آیۀ۴۲٫

[۴] . نساء، آیۀ۸۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی