بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: آیا همان گونه که قرآن مراتب مخلتلفی دارد، معصومین هم دارای مراتب هستند؟

جواب: 

قرآن کریم، تجلی گاه خدای سبحان است

چون خدایی که در این کتاب تجلی کرده، در عین این که بالاست: «سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى»[۱] نزدیک است: «وَ هُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ»،[۲] «وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادی عَنِّی فَإِنِّی قَریبٌ»[۳]

تجلی او هم (قرآن کریم) از این ویژگی ها برخوردار است. یعنی با این که دور است، نزدیک است و در عین حالی که عالی است، دانی خواهد بود.

البته متجلی (خداوند) با تجلی (قرآن) یکسان نیست. وقتی که قرآن در مرحلۀ نزدیک ظهور می کند، با حواس دیده می شود، ولی ذات اقدس خداوند در حالی که نزدیک است نیز با حواس درک نمی شود.  

سرّ این تفاوت آن است که خداوند، ذاتا بسیط الحقیقه است. از این روی در همۀ مراحل هستی، ظهورِ بسیط و مجرد تام دارد، بر خلاف اوصاف فعلی او که بر اثر ترکّب و تنزّل، محسوس هم خواهد شد.

معصومین(علیهم السلام) در تمامی مراحل قرآن حضور دارند و بین آنان و همۀ مراحل قرآن هماهنگی و بلکه، یگانگی است.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمود: «وَ جَعَلَنَا مَعَ الْقُرْآنِ وَ جَعَلَ الْقُرْآنَ مَعَنَا لَا نُفَارِقُهُ وَ لَا یُفَارِقُنَا»؛ «خدای متعال ما را با قرآن، و قرآن را با ما قرار دارد. نه ما از قرآن دور می شویم و نه قرآن از ما دور می گردد.»[۴]

از این رو معصومین (علیهم السلام) هم از مراتب وجودی مختلفی برخوردار می باشند.

وقتی اشاره به وجود دنیایی آن ها می کنیم، همانند «هذا القرآن»، با عنون: «هذا الانسان» از آن ها یاد می کنیم

«ما هذا إِلاَّ بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یَأْکُلُ مِمَّا تَأْکُلُونَ مِنْهُ»[۵]

و زمانی که اشاره به مقامات بالاتر آن ها می کنیم، همانند «ذلک الکتاب»، با عنوان: «ذلک الانسان» از آن ها یاد می شود.  

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۴۸ ـ ۱۵۰)


[۱] . اعلی، آیۀ۱٫

[۲] . حدید، آیۀ۴٫

[۳] . بقره، آیۀ۱۸۶٫

[۴] . الکافی، ج۱، ص۱۹۱٫

[۵] . مؤمنون، ایۀ۳۳٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی