بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

 بسم الله الرحمن الرحیم

سرّ تقدیم صفت سلبی بر سفت ثبوتی

در آیۀ: «ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقین»[۱] ابتدا سفت سلبی: «لا ریب فیه» آمده و پس از آن، از صفت ثبوتی: «هدی للمتقین» یاده شده است.

همان گونه که در آیۀ شریفۀ: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی أَنْزَلَ عَلى‏ عَبْدِهِ الْکِتابَ وَ لَمْ یَجْعَلْ لَهُ عِوَجاً * قَیِّما…»؛ « حمد مخصوص خدایى است که این کتاب (آسمانى) را بر بنده (برگزیده) اش نازل کرد، و هیچ گونه کژى در آن قرار نداد * در حالى که ثابت و مستقیم و نگاهبان کتابهاى (آسمانى) دیگر است.»،[۲] ابتدا صفت سلبی «لم یجعل له عوجا» ذکر شد و پس از آن، صفت ثبوتی: «قیما» آمده است.

سرّ تقدیم صفت سلبی بر ثبوتی در این دو آیه آن است که قیّم و هادی بودن قرآن کریم متفرع بر نفی اعوجاج و ریب از آن است.

یعنی ابتدا باید هر گونه شکی را از قران نفی کرد تا بعد بتوان سخن از “هدایت” آن به میان اورد. همچنین ابتدا باید هرگونه اعوجاج و کژی از آن سلب شود تا بعد از آن بتوان صحبت از “قیّم” بودن آن مطرح کرد.   

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۴۰)


[۱] . بقره، آیۀ۲٫

[۲] . کهف، آیۀ ۱ ـ ۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 3923
  • بازدید دیروز: 5516
  • بازدید سال: 1624880
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی