بسم الله الرحمن الرحیم

سرّ تقدیم صفت سلبی بر سفت ثبوتی

در آیۀ: «ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقین»[۱] ابتدا سفت سلبی: «لا ریب فیه» آمده و پس از آن، از صفت ثبوتی: «هدی للمتقین» یاده شده است.

همان گونه که در آیۀ شریفۀ: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی أَنْزَلَ عَلى‏ عَبْدِهِ الْکِتابَ وَ لَمْ یَجْعَلْ لَهُ عِوَجاً * قَیِّما…»؛ « حمد مخصوص خدایى است که این کتاب (آسمانى) را بر بنده (برگزیده) اش نازل کرد، و هیچ گونه کژى در آن قرار نداد * در حالى که ثابت و مستقیم و نگاهبان کتابهاى (آسمانى) دیگر است.»،[۲] ابتدا صفت سلبی «لم یجعل له عوجا» ذکر شد و پس از آن، صفت ثبوتی: «قیما» آمده است.

سرّ تقدیم صفت سلبی بر ثبوتی در این دو آیه آن است که قیّم و هادی بودن قرآن کریم متفرع بر نفی اعوجاج و ریب از آن است.

یعنی ابتدا باید هر گونه شکی را از قران نفی کرد تا بعد بتوان سخن از “هدایت” آن به میان اورد. همچنین ابتدا باید هرگونه اعوجاج و کژی از آن سلب شود تا بعد از آن بتوان صحبت از “قیّم” بودن آن مطرح کرد.   

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۴۰)


[۱] . بقره، آیۀ۲٫

[۲] . کهف، آیۀ ۱ ـ ۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی