×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: من اصلا از آهنگ خوشم نمي­ آيد، ولي حتما بايد ظهرها و شب­ها وقت خواب گوش کنم و وقتي گوش مي­کنم تا حد زيادي به فکر مي­روم. من از ته قلب از آهنگ بدم مي­آيد و حتي مي­ دانم که چه گناه بزرگي دارد؛ ولي نمي­توانم گوش ندهم. از شما ممنون مي­شوم که در اين کار مرا راهنمايي کنيد .

جواب: اگر ما بتوانيم به هواي نفس خود «نـه» بگوييم و نفس خود را تحت کنترل عقل در بياوريم به راحتي خواهيم توانست از گناه و معصيت نجات پيدا کنيم و در دنيا و آخرت سعادتمند باشيم.

اما چگونه مي­ شود به هواي نفس خود «نـه» گفت؟!

تا حالا با خود انديشيده ­ايد که چرا خداوند متعال موسيقي­ هاي مطرب را حرام کرده است؟

وقتي انسان به موسيقي­ هاي مطرب گوش فرا مي­ دهد در واقع دل و جان خود را ـ که بايد در اختيار عقل خود باشد ـ در اختيار نُتهاي موسيقي قرار مي­ دهد و آن موسيقي هم دل انسان را به هر جايي که سازنده­ ي آن در نظر گرفته، خواهد برد. وقتي اين دل به راحتي از کنترل عقل خارج شده و در فضايي که خداوند دوست ندارد به سياحت مي ­پردازد؛ خيلي زود فريفته­ي شيطان و وسوسه­ هاي او مي­ شود و عقل هم ديگر توان آن را ندارد که چنين دلي را از گناه و معصيت باز دارد.

حکايت اين دل، حکايت کودکي است که چشمان پدر و مادر را ناظر بر رفتار خود نمي ­بيند و هر کاري که دوست داشته باشد انجام مي­دهد. اين پدر و مادر که کودک خود را به حال خود رها کرده و روي او نظارتي ندارند، وقتي به خود مي­ آيند که کودک کاملا از کنترل آن ­ها خارج شده و به هيچ صراطي مستقيم نيست. 

يكي از بهترين راه­ ها اين است كه يك جايگزين مناسب براي موسيقي پيدا كنيد. يعني در مواقعي كه احساس نياز به موسيقي مي­ كنيد، با برنامه ­هاي ديگر مانند مطالعه ­ي كتاب­ هاي مورد علاقه، يا گوش کردن به آهنگ­ هايي که از نظر شرع مجاز است، و يا حتي سرگرمي ­هاي سالمي كه بتواند ذهن شما را مشغول كند،‌ از موسيقي حرام روي­ گردان شويد.

انشاء الله بتوانيد با توکل بر خداوند و اميد به رحمت او اين عادت بد را کنار بگذاريد و به جاي انس با اين نوع موسيقي­ ها، با تکيه بر نماز و ياد خداوند، آرامش حقيقي را تجربه کنيد.

  1. sb

    تو سطرهای آخر این متن، یه اشتباهی تایپی هست که نباید باشه:
    نوشته شده:”از نظر شرع، جاز است”
    جاز نه، مجاز

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question