×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم 

سؤال: براي برخورد با مزاحم تلفني­ها چه کار کنيم؟ … هر چي جوابشون را نميدم بدتر مي­ کنند. به خدا شماره من دست همه هست. اين موضوع خيلي رنجم مي­دهد. براي اين­که پدر و مادرم نفهمند و به من بي اعتماد نشوند، گوشي را به خودم چسبوندم و خودم حس مي­ کنم که شک کرده اند. خجالت مي­ کشم به بابام بگم تا خطم را عوض کند چون چند بار اين حرف را بهش زدم و او گفته: مگر مزاحم تلفني داري؟! من هم از ترسم مي­ گويم: نه همين جوري!

مزاحم تلفني جواب:خواهرم! در وهله­ ي اوّل سعي کنيد موضوع را با والدين خود مطرح کنيد، تا آن ­ها در حل اين مشکل به شما کمک کنند. به هر حال هر شماره­ اي ممکن است مزاحم داشته باشد و صداقت شما در بيان اين مطلب گوياي اين حقيقت است که خود را خطاکار نمي ­دانيد و تقصيري متوجه شما نيست. البته اگر والدين شما بيش از اندازه حساس هستند و با شنيدن اين واقعيت نمي­ توانند رفتار صحيحي داشته باشند، مي­توانيد روي سيم کارت خود خراش بيندازيد و سند آن را هم مفقود کنيد. با اين اوصاف اگر بگوييد: «سيم کارتم خراب شده و جواب نميده»! سخن دروغي مطرح نکرده­ ايد.

ممکن است ­مزاحم­ هاي تلفني به طور اتفاقي با شماره ­ي شما تماس بگيرند و وقتي متوجه شدند شما دختر هستيد، به تماس خود ادامه دهند. براي اين منظور بهترين راه براي مواجهه با مزاحمت ­هاي تلفني خدمتتان مطرح مي­شود:  

در برخورد با مزاحم تلفني

اگر بخواهيد به سؤالاتش گوش دهيد تا با جواب­ هاي منطقي خود، او را از اين کار منصرف کنيد! 

اگر بخواهيد با التماس از او بخواهيد که ديگر با شما تماس نگيرد!

اگر از روي کنجکاوي و بدون اين­که پاسخي به او بدهيد، فقط به حرف هايش گوش دهيد! 

در تمام اين مراحل شخص مزاحم در مي ­يابد که با تماس ­هايش، تأثير اوّليه را در روحيه­ ي شما به جاي گذاشته و مصمّم مي­ شود تا به تماس­ هاي خود ادامه دهد.

التماس به نامحرم نه تنها ممکن است موجب تحريک قوّي جنسي او ­شود؛ بلکه موجب مي­ شود که او از نقطه ضعف شما مطلع شده دردسرهاي بيشتري براي شما ايجاد کند. 

شما بايد به گونه ­اي رفتار کنيد که او مطمئن شود نمي­ تواند از ديوار پولادين عفت شما عبور کرده و شما را نگران نمايد.

اما بهترين برخوردها در برابر مزاحم هاي تلفني:

۱٫ تا جايي که امکان دارد به شماره ­هاي غريبه پاسخ ندهيد. 

۲٫ اگر مجبور شديد به برخي از تماس هاي غريبه پاسخ دهيد، با لحن نرم دخترانه پاسخ ندهيد؛ بلکه با صدايي خشن، و لحني جدي به آن تماس پاسخ دهيد.

۳٫ به محض اين­که متوجه شديد، شخص تماس گيرنده قصد مزاحمت دارد، بلافاصله تماس را قطع کنيد و ديگر گوشي را برنداريد.

۴٫ مزاحم تلفني بعد از اين کار شما به کرّات تماس خواهد گرفت تا شما را مجبور به پاسخ نمايد. مراقب باشيد که تسليم اصرارهاي او نشده و به هيچ وجه گوشي را برنداريد.

۵٫ اگر حتي از ميان بيست تماس ـ به هر دليلي ـ فقط به يک تماس او پاسخ گفتيد، او در مي ­يابد که صحبت با شما امکان پذير است و به تماس­ هاي خود ادامه مي­ دهد. 

۶٫ ردّ تماس دادن به تماس ­هاي مکرر او هم ممکن است او را به اين توهم بيندازد که در حوزه ي افکار و روحيه­ ي شما اثر گذاشته؛ به همين دليل اگر مي ­توانيد تلفن خود را در حالت سکوت قرار دهيد تا مجبور به ردّ تماس نشويد.

     سؤال شما نشان دهنده­ ي عمق عفت و پاکدامني شماست. اميدوارم در تمام مراحل زندگي موفّق و مؤيّد بوده و در پناه امام زمان (عليه ­السلام) زندگي خوب و سرتاسر معنويتي داشته باشيد.

 1. مرمر

  به نام خدای بزرگ,ای کاش زودتر این مطلبو دیده بودم منم چند وقته مزاحم تلفنی دارم ,متاسفانه اس دادم که مزاحم نشه بدتر شده جوابشو نمیدم ولی ….مزاحم سیریشی اعصاب خورد کنه,همین کارایی که شما گفتید انجام میدم إن شاءالله شرش رفع شه.سپاسگزار از شما

  • احمد نباتی

   سلام . نگران نباشید. ان شاء الله مشکلتون حل میشه.

 2. م

  سلام چندوقته مزاحم تلفنی دارم خطم اعتباری هستم کسیم که مزاحم میشه خطش دایمی هست ساعت ۱۲شب مزاحم میشه خسته شدم نی دونم چیکارش کنم ممنون

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   بهتره به راه کارهایی که خدمتتون ارائه دادم عمل کنید.
   با توجه به این که شب ها نیازی به تلفن ندارید، قبل از خواب تلفن خود را خاموش کنید.
   اگر هم دست بردار نبود، سیم کارت را عوض کنید. برای این که کسی به شما سوء ظن پیدا کنید می تونید به بهانه تمیز کردن گوشی، روی سیم کارتتون خش بندازید و بگویید سیم کارتم خراب شده! در این صورت دروغ هم نگفته اید.
   موفق باشید.

 3. حقیقت

  منم ک پسرم مزاحم داشتم ولی بعدش فهمیدم یکی از دوستای قدیمی بود.من خود ک بگم ی بار اشتباهی شماره ای رو گرفتم که دختر بود برامم عجیب بود اخه انتظار داشتم بابام جواب بده.فرصت ندادم طرف بگه بله سریع بدون فاصله گفتم بابا از سرکار که میای از سوپری کنار اداره ماست بگیر .بعدش اینو ک گفتم گوشی قطع شد بعدش دوباره تکرار گرفتم دیدم ی پیره قلچشما غ ور داشت گفت ای یارو تو به خواهر ما چی کار داری منم ک تازه ۲۰۰۰افتاد خیلی شرمندش شدم ..ولی دنیایه ازین اتفاقای ناخواسته میفته.

 4. محمود

  سلام یکی از دوستام می خواسته به یک خانم پیامک بده که میخواد باهاش دوست شه ولی از شانسش اشتباه به ی شماره ای که برا ی خانم متاهل بوده فرستاده حالا اونا شاکی شدن که از دستش شکایت میکنن این هر چقد هم عذر خواهی میکنن اونا قبول نمیکنن حالا چی میشه???

  • احمد نباتی

   سلام . به هر حال این هم یکی از میوه های تلخ گناهه که باید درس عبرتی برای ایشون و دیگران بشه.
   ایشون می تونه توسلی داشته باشه و اگر هم شکایت کردند، واقعیت رو به قاضی بگه
   البته پذیرش یا عدم پذیرش این مطلب هم، بستگی به نظر قاضی داره.

 5. نیوشا

  سلام.یکی از دوستای دوست پسرم شماره ی منو از گوشیش برداشته و با حرفایی که زده باعث شده رابطه ی ما تموم شه.الان هرجایی بلاک می کنم یه جای دیگه ادد می کنه.دیگه می خوام جوابشو بدم بگم دست از سرم برداره.راهنمایی کنید چطوری اینکارو کنم ؟چی بهش بگم دیگه انقدر پیگیر نباشه.

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   در این رابطه مطالبی را خدمتتون عرض می کنم:
   ۱ ـ مشکلاتی که برای شما پیش آمده، نتیجه اشتباهی است که از اول داشتید و راهی نادرست را برای خود انتخاب کرده اید. بنابراین درس عبرتی بگیرید تا دیگر دنبال چنین کارهایی نروید.
   ۲ ـ باید خودتان مدیریت کنید تا طرف مقابل را تهییج نکنید.
   اگر بخواهید به او جواب بدهید!
   اگر التماس کنید که دیگر کاری به کار شما نداشته باشد!
   اگر با او مشاجره و یکی به دو کنید
   در تماز این موارد، بدون این که بخواهید آن شخص را تشویق به ادامۀ این رفتار کرده اید .
   اما اگر در برابر تمام رفتارها، توهین ها و حرف های او سکوت مطلق را اختیار کنید و هیچ نوع پاسخی به او ندهید، طبیعتا بعد از مدتی، دست از سر شما بر میدارد.
   توجه داشته باشید که برخی افراد وقتی فحش می دهند و فحش می شنوند، احساس لذت دارند. بنابراین باز هم تأکید می کنم که سکوت کنید و سکوت. و فکر خود را هم مشغول او نکنید.
   ۳ ـ به جای این که فکر و جوانی ارزشمند خود را صرف این چیزها کنید، سعی کنید در دنیای واقعی حضور داشته باشید. به پدر و مادر خدمت و محبت کنید. و در قالب نماز و عبودیت، ارتباطی زیبا با خدای متعال برقرار کنید. خدایی که خالق ماست و خدایی که هر چه داریم، همه از اوست.
   موفق باشید.

 6. ناشناس

  خیلی عالی منم چند روزی میشه مزاحم تتلفنی دارم این رابه خانوادام گفتم انهاکفتن چوابش راندهم ولی خیلی ازیت میکنه

 7. مهسا

  منم همین مشکلو دارم که تو متن نوشته بافرق این که کسی که مزاحمم شده نامزد قبلی دوستم بوده و الان هم دوستم داره با کس دیگری ازدواج میکنه .اما این مزاحم شماره تلفن دوستمو میخواد ودست از سرم بر نمیداره.مامانم وبابام هم اگه بفهمن ازدستم عصبانی می شن.چی کار باید بکنم؟

 8. مهسا

  درضمن این نامزد دوستم موبایل دوستو ورداشته و متاسفانه عکس منو یه دوست دیگم هم دستش افتاده باید چی کار کنم؟ تروخدا یه راه حلی بهم بگین.

 9. ناشناس

  مزاحمت تلفنی مانند مزاحمت های دیگه خیلی کار زشت و غیراخلاقی ای هستش کاش جلوش گرفته بشه هر روز تعداد مزاحمان تلفنی افزایش پیدا میکنه به نظر من مزاحم شدن بی فرهنگیه.الان دیگه پسرا هم مزاحم تلفنی دارن واسه دخترا و زن هایی که پاک و عفیف وسالم هستن داشتن مزاحم تلفنی خیلی بده چون همه نسبت بهشون بد بین میشن.باید جرم زیادی براش در نظر بگیرن

 10. ناشناس

  من یه مزاحم دارم که یکبار ازم خواستگاری کرد و جواب رد شنید و حالا که ازدواج کردم نمیدونم چطوری شماره محل کار همسرمو پیدا کرده و اونجا زنگ میزنه و تهدید میکنه که ما را از هم جدا میکنه و خیلی تهمت های ناجوری به من میزنه من چکار کنم دست از سر زندگیم برداره .خدا رو شکر قبل از عقد به همسرم گفته بودم مزاحم دارم

 11. setayesh

  خانم ناشناس.اصلا به حرفای اون مرد گوش ندید بزار هر چقدر که دوست داره تهدید کنه.داره مثلا تورو می ترسونه.تو هم می تونی از اش شگایت کنی.درضمن تو این موضوع به شوهرت گفتی اصلا نگران نباش.یکی از دوستای منم داستانش مثل زندگی شما بود شگایت کردن همه چیز حل شد

 12. ماریا

  سلام. من با یه مردی دوست بودم. بعد به هم زدم الان ازدواج کردم ولی طرف هنوز مزاحم میشه نمیدونم چکار کنم نمیخوام شوهرم بدونه. بدبخت میشم

 13. فاطمه زهرا

  باسلام وسپاسگزاری از سایت شما.ببخشید دیشب ساعت یک و نیم یکی مزاحم من شد من دخترخانمی نوجوان هستم واهل دوس یابی نیستم وپدرومادرم کاملا به من اعتماددارند راستش اگر کسی مزاحم من شوندتادوروز دلشوره دارم واز مزاحم تلفنی ها میترسم وخواب ندارم.مزاحم تلفنی به من پیام داد برطبق گفته های شما من از او التماس. نکردم بلکه به طوری جدی به او پیام دادم که مزاحم نشود چندبارهم زنگ زد ولی من قطع کردم کاراشتباهی بود؟الان تقریبا نیم ساعت است مزاحم نشده ولی من میترسم نمی دانم چرا ببخشید میشود به من پاسخ بدین؟من هرگز شماره ام را به غریبه ندادم به همین علت گفتم اهل دوستیابی نیستم.سوال من این است آیا مزاحم دوباره مزاحمم میشود؟چه کنم تا ترس ودلشوره نداشته باشم ؟بامادروپدرم مشورت کنم؟

 14. بیگانه

  سلام‌من خانوم متهل هستم یک شخصی هست مزاحمم میشود و تماسش را رد تماس گذاشتم بازهم زنگ میزنه چند هفته رد تماس ولی ول کن نیست شما میگویید چکار کنم تا تماس نگیرد شوهرم بفهمه بد بختم

  • احمد نباتی

   سلام علیکم
   اگر بی محلی کردن به تماس های او و نیز، مسدود کردن شماره جوابگو نیست، می توانید به یکی از افرادی که مورد وثوق است بگویید تا پی گیر مشکلتان شود.
   شماره شخص مزاحم را به او بدهید تا تهدیدش کند و بگوید که در صورت دست برنداشتن از کارش، شکایت می کند و کار را به دادگاه می کشاند.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question