بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: آیا عالَمی که ما در آن به سر می ­بریم، عالَم واقعی است یا این­که در خواب هستیم؟ بنده معتقدم که ما در خواب هستیم و هیچ چیزی واقعیت نداره. اگر این عالم واقعی است، چه دلیلی بر آن دارید؟

جواب: خواب قواعد خاص خود را دارد که باید ضمن آگاهی از آن قواعد، حالات خود را با آن تطبیق نمود.

وقتی صحبت از «سایه» به میان می ­آوریم، حتما باید قبل از آن و در کنارش نور مستقیم خورشید در میان باشد تا به جایی که چنین تابش مستقیمی ندارد، بتوان عنوان سایه را اطلاق نمود. روی همین اساس است که شب­ها کسی اصطلاح سایه را به کار نمی­برد. وقتی صحبت از «مرگ» به میان می ­آید، حتما باید قبل از آن حیاتی هم وجود داشته باشد، تا بتوانیم مرگ را معنا کنیم و در مورد کسی به کار ببریم. اصطلاح «خواب» هم بدین صورت است. یعنی در بستر بیداری است که می­توان به خواب رفت،و در بستر بیداری است که می­توان خواب را معنا کرد. اگر بیداری در کار نباشد، طبیعتا خوابی هم در کار نیست. با این مطلب به خوبی روشن شد که عنوان «خواب»، فرعی بر عنوان «بیداری» است که وجودش متوقف بر آن است. حال با این مطلب جا دارد بنده سؤالی را مطرح کنم. سؤال این است که اگر در این عالم خواب هستید، بیداری شما کجاست؟ نشانه ­ای از آن بیداری به ما بدهید؟ مگر ممکن است انسان از فرع که همان خواب باشد آگاهی داشته باشد، اما اطلاعی از اصل که بیداری است، نداشته باشد؟! چنین امری امکان ندارد. بنابراین نتیجه می­ گیریم که شما هم اکنون بیدار هستید.

چون بیداری اصل است و خواب فرع، طبیعتا برای فرع باید دلیل آورد نه برای اصل! شما باید ثابت کنید که الآن در خواب به سر می­برید، نه کسانی که آن را بیداری می­بینند!

عالم خواب عالم مثال است، لذا در آن عالم قواعد موجود در عالم ماده به راحتی نادیده گرفته می­ شود. مثلا گاهی اوقات به آینده سفر می­ کنید، یا سری به گذشته و دوران کودکی خود می­زنید. گاهی قانون جاذبه کنار گذاشته می­شود و به سهولت از ارتفاع بسیار زیادی به پایین می­افتید و مشکلی رخ نمی ­دهد و هزاران اتفاق دیگر رخ می ­دهد که هیچ کدام از آن ­ها در دنیای واقعی رخ نمی ­دهد. این امور واقعیت­ هایی از عالم خواب است که همه­ ی مردم آن را تجربه کرده ­اند. حال خودتان قضاوت کنید. عالمی که در آن قرار دارید واقعا این­ گونه است؟   

یکی دیگر از موارد نقض قواعد عالم واقعی مشاهده­ و گفتگو با کسانی است که سال­ها قبل از دنیا رفته ­اند. آیا در این عالم هم اموات خود را در کوچه و خیابان می­ بینید و با آن­ها به گفتگو می­ نشینید؟! مسلما این­گونه نیست.

از همه ­ی این موارد به راحتی اثبات می شود که شما هم اکنون در بیداری هستید. لذا هیچ شکی در بیداری خود نکنید و با آرامش و به دور از وسواس فکری به زندگی خود ادامه دهید.

امید که در همه ­ی مراحل زندگی، سربلند و پیروز باشید.    

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به سؤالات اعتقادی (۳)‌ تفاوت خواب و بیداری در چیست؟

 • ب

  با سلام …ببخشید حاج اقا شخصی خواب عجیبه دیده ودنباله تعبیر ان بوده است ….نتوانسته پیدا کند … ایامیتوان ید کمکی کنید ….ممنون میشم….

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۶م, ۱۳۹۴ ۲۲:۵۳:

  سلام / به همراه مشخصات کسی که خواب رو دیده، بفرمایید.

  [پاسخ]

 • محمد

  سلام ممنون از سایت خوبتون .واقعا ازتون تشکر میکنم چون این مسئاله یه مدت بود ذهنمو مشغول کرده بود و میتونم بگم تقریبا افسردگی گرفته بودم که خداروشکر حل شد بازم ممنون

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی