بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

 بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: برای چه باید مرجع تقلید داشته باشیم؟  

جواب: ما انسان ها در زندگی روزمره­ ی خود به علوم مختلفی نیازمندیم و برای بهره­ مندی از این علوم هم باید سال ­ها تلاش و کوشش داشته باشیم تا بتوانیم تخصص لازم در آن حوزه را کسب کنیم.


مرجع تقلید این علوم آن­ قدر وسیع و متنوع هستند که متخصص شدن در همه ­ی آن­ ها برای یک انسان امری محال و غیر ممکن است. پس تنها راه حلی که باقی می ­ماند این است که در حوزه ­ی تخصص خود به نظر خود عمل کنیم و در حوزه­ های دیگر که تخصص لازم را در مورد آن نداریم به متخصص آن علم مراجعه کنیم و به اصطلاح از نظر او تقلید کنیم. این مسأله امری عقلایی و مسأله ­ای کاملا واضح است، و هیچ عاقلی نمی ­تواند منکر آن شود.

از طرفی خداوند متعال به واسطه ­ی پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) احکام زندگی و راه سعادت را به ما اعلام کرده است. استخراج دقیق این احکام از قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم ­السلام) هم نیازمند به دست آوردن تخصص لازم است. به چنین متخصصینی در اصطلاح مجتهد می ­گویند.

پس همه ­ی ما در حوزه­ هایی که تخصص نداریم به متخصص آن رشته مراجعه کرده و به اصطلاح از او تقلید می ­کنیم. مثلا یک پزشک در احکام شرعی خود به کارشناس دینی مراجعه کرده و از او تقلید می­ کند و یک کارشناس دینی هم در امور پزشکی خود به پرشک مراجعه کرده و به اصطلاح از او تقلید می ­کند.

حاصل کلام این­که با توجه به اهمیت احکام شرعی و تآثیر آن در زندگی دنیوی و اخروی ما، در صورتی که از تخصص لازم و منطقی در این حیطه بی ­بهره باشیم، باید به یک کارشناس و متخصص دینی ـ مرجع تقلید ـ مراجعه کنیم و در راستای آگاهی و عمل به احکام شرعی، از علوم و دانسته ­های وی بهره­ مند شده و از او تقلید نماییم.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 3553
  • بازدید دیروز: 4560
  • بازدید سال: 1626371
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797