بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: برای چه باید مرجع تقلید داشته باشیم؟  

جواب: ما انسان ها در زندگی روزمره­ ی خود به علوم مختلفی نیازمندیم و برای بهره­ مندی از این علوم هم باید سال ­ها تلاش و کوشش داشته باشیم تا بتوانیم تخصص لازم در آن حوزه را کسب کنیم.


مرجع تقلید این علوم آن­ قدر وسیع و متنوع هستند که متخصص شدن در همه ­ی آن­ ها برای یک انسان امری محال و غیر ممکن است. پس تنها راه حلی که باقی می ­ماند این است که در حوزه ­ی تخصص خود به نظر خود عمل کنیم و در حوزه­ های دیگر که تخصص لازم را در مورد آن نداریم به متخصص آن علم مراجعه کنیم و به اصطلاح از نظر او تقلید کنیم. این مسأله امری عقلایی و مسأله ­ای کاملا واضح است، و هیچ عاقلی نمی ­تواند منکر آن شود.

از طرفی خداوند متعال به واسطه ­ی پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) احکام زندگی و راه سعادت را به ما اعلام کرده است. استخراج دقیق این احکام از قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم ­السلام) هم نیازمند به دست آوردن تخصص لازم است. به چنین متخصصینی در اصطلاح مجتهد می ­گویند.

پس همه ­ی ما در حوزه­ هایی که تخصص نداریم به متخصص آن رشته مراجعه کرده و به اصطلاح از او تقلید می ­کنیم. مثلا یک پزشک در احکام شرعی خود به کارشناس دینی مراجعه کرده و از او تقلید می­ کند و یک کارشناس دینی هم در امور پزشکی خود به پرشک مراجعه کرده و به اصطلاح از او تقلید می ­کند.

حاصل کلام این­که با توجه به اهمیت احکام شرعی و تآثیر آن در زندگی دنیوی و اخروی ما، در صورتی که از تخصص لازم و منطقی در این حیطه بی ­بهره باشیم، باید به یک کارشناس و متخصص دینی ـ مرجع تقلید ـ مراجعه کنیم و در راستای آگاهی و عمل به احکام شرعی، از علوم و دانسته ­های وی بهره­ مند شده و از او تقلید نماییم.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی