بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا ما باید التماس به ائمه کنیم تا چیزی را به ما بدهند, قبلا به بت ها التماس می ­کردند و لااقل آن را می دیدند، ولی ما حتی آن ­ها را نمی بینیم و انتظار به برآورده شدن حاجات داریم؟! 

چرایی توسل جواب: بت­ها موجوداتی ضعیف و بی اختیار بودند که برای بت­ پرستان، هیچ نفع و ضرری نداشتند. به همین دلیل انتظار برآورده کردن حاجت از طرف بت­ ها، انتظاری نابخردانه و غیر معقول بود. اما ائمه­ ی معصومین (علیهم­ السلام) بندگان مقرب درگاه الهی هستند. آن­ ها کسانی هستند که به خاطر شدت ایمان و تقوایی که دارند در درگاه خدای تعالی جایگاهی ویژه داشته و همه ­ی کمالات انسانی را بدست آورده ­اند. این بزرگواران از یک طرف راهنمایی و الگویی بسیار خوب برای زندگی ما هستند، و از طرف دیگر شفیع خوبی در پیشگاه خداوند، برای جلب رحمت الهی به سوی ما می ­باشند. به همین دلیل ما در مشکلات و گرفتاری ­های خود به آن­ ها پناه می­ بریم و از آن ­ها کمک می­ گیریم.  توجه داشته باشیم که ائمه­ ی معصومین (علیهم ­السلام) با وجودی که از به ظاهر دنیا رفته­ اند، و ما از نعمت دیدار آن­ ها محروم هستیم، اما در واقع نزد خداوند متعال زنده هستند و شاهد بر اعمال و رفتار ما می­ باشند. خداوند متعال در قرآن کریم می­ فرماید: «گمان نکنید کسانی که در راه خدا کشته شده مرده ­اند، بلکه آ­ن­ ها زنده هستند و نزد خداوند روزی می­ خورند».[۱] آن ­ها به همه­ ی نیازهای ما توجه داشته و درخواست ­های ما را نشنیده نمی­ گذارند.

مطلب دیگر: همان ­گونه که مراجعه به پزشک در هنگام بیماری و درخواست معالجه ­ی بیماری از او نشانه ­ی رشد عقلی، و مراجعه نکردن به پزشک متخصّص و درمان خودسرانه­ و غیر عالمانه ­ی بیماری، نشانه­ ی کم خردی انسان می ­باشد؛ درخواست از اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم ­السلام) و التماس به آن­ ها هم نشانه­ ی رشد عقلی ما در شناخت راه رسیدن به خدای متعال می­ باشد. آن­ها واسطه­ ی فیض الهی، و وسیله­ ای هستند تا ما را به قرب الهی نزدیک کنند. در قرآن کریم آمده است: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسیلَة؛  اى کسانى که ایمان آورده‏ اید، از خدا (مخالفت فرمان خدا) پروا کنید و وسیله­ ای برای تقرب به او بجویید».[۲] معصومین (علیهم ­السلام) وسیله­ ی تقرب به درگاه الهی هستند و کسانی هستند که در قرآن دستور داده شده تا به آن ­ها متمسّک شویم.  

لینک یادداشت در باشگاه خبرنگاران


[۱] . سوره ­ی آل عمران، آیه­ ی۱۶۹٫    

[۲] . سوره­ ی مائده، آیه ­ی۳۵٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی