بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا ما باید التماس به ائمه کنیم تا چیزی را به ما بدهند, قبلا به بت ها التماس می ­کردند و لااقل آن را می دیدند، ولی ما حتی آن ­ها را نمی بینیم و انتظار به برآورده شدن حاجات داریم؟! 

چرایی توسل جواب: بت­ها موجوداتی ضعیف و بی اختیار بودند که برای بت­ پرستان، هیچ نفع و ضرری نداشتند. به همین دلیل انتظار برآورده کردن حاجت از طرف بت­ ها، انتظاری نابخردانه و غیر معقول بود. اما ائمه­ ی معصومین (علیهم­ السلام) بندگان مقرب درگاه الهی هستند. آن­ ها کسانی هستند که به خاطر شدت ایمان و تقوایی که دارند در درگاه خدای تعالی جایگاهی ویژه داشته و همه ­ی کمالات انسانی را بدست آورده ­اند. این بزرگواران از یک طرف راهنمایی و الگویی بسیار خوب برای زندگی ما هستند، و از طرف دیگر شفیع خوبی در پیشگاه خداوند، برای جلب رحمت الهی به سوی ما می ­باشند. به همین دلیل ما در مشکلات و گرفتاری ­های خود به آن­ ها پناه می­ بریم و از آن ­ها کمک می­ گیریم.  توجه داشته باشیم که ائمه­ ی معصومین (علیهم ­السلام) با وجودی که از به ظاهر دنیا رفته­ اند، و ما از نعمت دیدار آن­ ها محروم هستیم، اما در واقع نزد خداوند متعال زنده هستند و شاهد بر اعمال و رفتار ما می­ باشند. خداوند متعال در قرآن کریم می­ فرماید: «گمان نکنید کسانی که در راه خدا کشته شده مرده ­اند، بلکه آ­ن­ ها زنده هستند و نزد خداوند روزی می­ خورند».[۱] آن ­ها به همه­ ی نیازهای ما توجه داشته و درخواست ­های ما را نشنیده نمی­ گذارند.

مطلب دیگر: همان ­گونه که مراجعه به پزشک در هنگام بیماری و درخواست معالجه ­ی بیماری از او نشانه ­ی رشد عقلی، و مراجعه نکردن به پزشک متخصّص و درمان خودسرانه­ و غیر عالمانه ­ی بیماری، نشانه­ ی کم خردی انسان می ­باشد؛ درخواست از اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم ­السلام) و التماس به آن­ ها هم نشانه­ ی رشد عقلی ما در شناخت راه رسیدن به خدای متعال می­ باشد. آن­ها واسطه­ ی فیض الهی، و وسیله­ ای هستند تا ما را به قرب الهی نزدیک کنند. در قرآن کریم آمده است: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسیلَة؛  اى کسانى که ایمان آورده‏ اید، از خدا (مخالفت فرمان خدا) پروا کنید و وسیله­ ای برای تقرب به او بجویید».[۲] معصومین (علیهم ­السلام) وسیله­ ی تقرب به درگاه الهی هستند و کسانی هستند که در قرآن دستور داده شده تا به آن ­ها متمسّک شویم.  

لینک یادداشت در باشگاه خبرنگاران


[۱] . سوره ­ی آل عمران، آیه­ ی۱۶۹٫    

[۲] . سوره­ ی مائده، آیه ­ی۳۵٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 3545
  • بازدید دیروز: 4560
  • بازدید سال: 1626363
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی