بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم فاطمه

باسلام وخسته نباشید
مقلد آیت الله سیستانی
میخواستم بپرسم آیا کسی که کفاره بر عهده ی اوست و با برطرف شدن عذر می توانسته کفاره را بدهد ولی تا رمضان آینده آن را
نپرداخته مثلا چند ماه روزه نگرفته و برای هرروز باید ۷۵۰ گرم گندم بپردازد و به سال های بعد موکول کرده آیا علاوه بر ۱۲۰ مد
طعام باید کفاره ی تاخیری هم انجام دهد؟؟
با تشکر

جواب

سلام بر شما

اگر از ماه رمضان سال گذشته روزه هایی به گردن شماست و تا ماه رمضان آینده قضای آن را گرفتید، کفاره ای به گردنتان نیامده. 

اما اگر به هر دلیلی روزه ها را نگرفتید تا ماه رمضان رسید، در چنین صورتی باید کفارۀ تأخیر بدید. یعنی برای هر روز، ۷۵۰ گرم گندم یا نان بدهید. 

البته اگر چد سال گذشت و روزه ها رو نگرفتید، دیگر کفاره ای اضافه نمی شود و همان کفاره سال اول به گردن شماست.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ کفارۀ کسی که روزۀ قضای خود را نگرفته

 • یا ابا عبد الله الخسین

  سلام.اگر مسافر باشیم وقصد ده روز کنیم.وچند روز از این ده روز را مشکل شرعی داشته باشیم.مثلا پنج روز.اگر بخواهیم روزه ماه رمضان رو بگیریم. امکانش هست یا نه؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۲۴م, ۱۳۹۴ ۲۲:۲۶:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت