بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا رضا

سلام
من از ماه رمضان پارسال ۴ روز روزه قضا به گردن دارم ولی نگرفتم.. حالا باید هم قضا کنم هم کفاره بدهم؟
ی سوال دیگه هم اینکه من امروز استمنا کردم.. باید کفاره بدهم یا کفاره جمع؟
کفاره هر روزی ک به گردن دارم چقدر میشه؟ ممنون میشم به ایمیلم هم پاسخ رو ارسال کنید

جواب

سلام بر شما

۱ ـ کسی که روزۀ قضا دارد و به هر دلیلی تا ماه رمضان سال بعد نمی گیرد، باید برای هر روز یک کفارۀ تآخیر بدهد. کفارۀ تأخیر هم ۷۵۰ گرم گندم یا نان است که باید به فقرا بدهد. در ضمن، کفارۀ تأخیر فقط مربوط به سال اول است. اگر روزه ۴ سال هم طول بکشد، کفارۀ دیگری واجب نمی شود. 

۲ ـ گناه کبیره انجام دادید و خیلی زود باید این گناه را ترک کنید. از کارتون توبه کنید  (راه کار عملی برای کنار گذاردن خودارضایی

با توجه به این که روزۀ خود را با کار حرام باطل کردید، باید علاوه بر قضای روزه، کفارۀ جمع هم بدهید؛ یعنی شصت فقیر را اطعام کنید و شصت روز روزه بگیرید. 

عاقبت به خیر باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی