بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

سلام
اگر کسی نمی دانست که خود ارضایی یا استمناء روزه را باطل میکند این عمل را انجام دهد روزه اش باطل است ؟؟

جواب

سلام بر شما

اگر می دانستید که خودارضایی روزه را باطل می کند، باید علاوه بر قاضی روزه، کفاره هم بدهید.

اما اگر نمی دانستید، با مطلب ذیل توجه کنید:  

“اگر (روزه دار) به واسطه ندانستن مسئله، کارى کند که روزه را باطل مى‏ کند، چنانچه مى ‏توانسته مسئله را یاد بگیرد، بنابر احتیاط واجب کفاره بر او ثابت مى ‏شود و اگر نمى ‏توانسته مسئله را یاد بگیرد، یا اصلًا ملتفت مسئله نبوده، یا یقین داشته که فلان چیز روزه را باطل نمى ‏کند، کفاره بر او واجب نیست.

البته چینن شخصی روزه اش باطل است و باید قضای آن را بگیرد. 

توجه: معنای استمناء این است که کاری کنید که از شما منی خارج شود. بنابراین، اگر کسی ـ خدای ناکرده ـ با خودش بازی کند و شهوتش را تحریک کند، اما به حد خروج منی نرسد، استمناء نکرده و طبیعتا مشکلی هم برای روزۀ او به وجود نمی آید.  

موفق باشید.  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 3486
  • بازدید دیروز: 4481
  • بازدید سال: 1615589
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی