بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از ….

با سلام .

می خواستم بدونم اگر قبل ازاذان صبح جنب شوم و زمان کافی برای غسل داشته باشم، ولی چون شب ها میترسم دوش بگیرم و برایم غیر ممکن است می توانم تیمم بدل از غسل کنم و روزه ام را بگیرم و صبح که شد غسل رابه جا آورم؟

مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستند

جواب

سلام بر شما

این نوع ترس ها مجوز غسل نکردن نیست. اگر هم نمی توانید به حمام بروید، می توانید به سادگی در خانه غسل کنید.

به این صورت که ابتدا سر و صورت خود را به نیت غسل بشویید و با حوله خشک کنید. و بعد، با دستمالی خیس، سمت راست بدن را بشویید و سپس سمت چپ. این کار، به آسانی صورت می گیرد و مشکل چندانی هم ندارد.  

البته اگر تا نزدیک اذان صبح صبر کنید تا وقت غسل تنگ شود و دیگر وقتی برای غسل کردن نباشید، می توانید تیمم بدل از غسل کنید و روزۀ شما صحیح است. ولی برای نماز صبح باید غسل کنید.

مراجع تقلید می فرمایند: کسی که بدون دلیل غسل خود را تأخیر بیندازد تا وقت تنگ شود، معصیت کرده و باید قبل از اذان صبح تیمم بدل از غسل انجام دهد و روزه اش هم صحیح است. 

موفق باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت