بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

سلام
ایا فردی که روزه قضا دارد واجب است که تا قبل از ماه رضان بعدی قضای روزه اش رابگیرد و ان را به سال بعد موکول نکند یعنی اگر بتواند و قضای روزه هایش را تا قبل از ماه رمضان بعدی نگیرد حرام مرتکب شده؟
مرجع تقلید من مقام معظم رهبری است

جواب

سلام بر شما

بله همین طور است. کسی که از ماه رمضان قبلی روزۀ قضا به گردن دارد، باید تا ماه رمضان بعد، روزه های قضای خود را بگیرد و اگر بتواند بگیرد و کوتاهی کند، معصیت کرده است. تنها در صورتی معذور است که از گرفتن روزه عاجز باشد. مسائلی مثل امتحان و کنکور و از این قبیل امور هم مجوز شرعی محسوب نمی شود.  

البته اگر ماه مبارک رمضان فرا رسید و به هر دلیلی نتوانست روزه های قضای ماه رمضان گذشته را بگیرد، باید در کنار قضای آن ها، کفارۀ هر کدام را هم پرداخت نماید. کفارۀ روزۀ قضا هم، یک مُد طعام (۷۵۰ گرم گندم) است.  

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی