بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم مریم

زنی هستم که زنجیر جاریم رو دزدیدم وبا زن داداشم فروختم. بعد از ۲سال متوجه شدم که خدای نکرده به جاریم زنگ بزند و این راز را به او بگوید.

الان ۲ ماهست که بیماری استرس گرفتم که مبادا این راز فاش شود.

کمکم کنید که چکار کنم.

جواب

سلام بر شما

آبروی انسان در دست دیگران نیست که هر وقت دوست داشتند، آن را ببرند و هر وقت خواستند، حفظ کنند. 

ابروی انسان در دست خدای متعال است. خداوند است که هر که را بخواهد عزیز می کند و هر که را بخواهد ذلیل می کند. 

برای این که خدای متعال آبروی شما را حفظ کند باید بندۀ خوبی برای او باشید. از گذشتۀ خود توبه کنید و رفتارهای نادرست خود را کنار بگذارید. 

یکی از کارهایی که باید جبران کنید، حق الناسی است که به گردنتان امده است. می توانید از یکی از دوستان خود کمک بگیرید تا او با شمارۀ غریبه ای با جاری شما تماس بگیرد و بگوید که زنجیر طلای شما را فروخته اند و حاضر است که زیان مالی او را جبران کند. از او شماره حساب بگیرد و با یکدیگر بر روی مبلغی مصالحه و توافق کنند و پول زنجیر را به حساب ایشان بریزند.

در ضمن، بعد از ادای حق مردم، مراقب باشید که آبروی کسی را نبرید و پشت سر کسی حرف نزنید. نماز و عبادت های خود را انجام دهید و پوشش مناسبی داشته باشید.

مجموع این کارها موجب می شود تا دست رحمت خداوند وارد زندگی شما شود. آبروی شما را حفظ می کند و ناراحتی های ناشی از گناه را از شما دور می کند.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

6 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ طلای یکی از بستگان را دزدیدم و نگران آبروم هستم

 • ....

  سلام من وقتی که ۱۱ سالم بود مادرم و از دست دادم …. من از همون وقت انگار با خدا قهر کردم نماز مو دیگه نخوندم و حتی دزدی هم می کردم من الان خیلی خیلی خیلی پشیمونم و الان چند وقته ک نماز مو میخونم و دیگه دزدی هم نمیکنم …. و الان پشیمونم و توبه کردم و میخوام کار زشتم و جبران کنم میخواسم ببینم اون مقدار پولی ک من دزدی کردم رو حتما باید به خود شخص بدم چون فامیل ماست و ابروم میره میتونم از طرف اون شخص به فقیرا کمک کنم؟؟؟ تو رو خدا جوابمو بدین خیلی عذاب وجدان دارم امیدورام خدا من و ببخشه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲۵م, ۱۳۹۴ ۱۶:۲۶:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید

  [پاسخ]

 • ....

  من ۱۰۰ هزار تومن گم کردم میتونم اینم ب جای پول های دزدی بزارم؟؟ ایا میتونم خودم پول ها رو در کیف شخص بزارم؟؟ خیلی ممنون از سایت خوبتون

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲۶م, ۱۳۹۴ ۰۵:۱۲:

  سلام بر شما
  ۱ ـ اگر پولی از کسی برداشتید و آن را در کیفش بگذارید، بدهی خود را پرداخت کرده اید.
  ۲ ـ گم کردن پول، به معنای پرداخت بدهی نیست. خودتان قضاوت کنید! اگر کسی ۱۰۰ هزار تومان از شما بردارد و آن را گم کند، آیا دیگر خود را طلبکار نمی دانید؟! یقینا خود را طلبکار می دانید و تا پول شما را پس ندهد، از او راضی نمی شوید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • .....

  نه شما گفتید اگر فرد را نمشناسید … من یک سری از دوستانم نمیدانم کجا هستند می توانم به جای ان بگذارم؟؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲۶م, ۱۳۹۴ ۰۹:۲۵:

  با توجه به این که آن ها را می شناسید، باید تا جایی که می توانید تحقیق کنید و آن ها را پیدا کنید.
  اگر از پیدا کردنشان مأیوس شدید، می توانید (با اجازۀ مجتهد)از طرف آن ها صدقه بدهید. با این کار، اگر از دنیا رفتید، بدهی به گردنتان نمانده است.
  البته اگر بعدها آن ها را پیدا کردید، باید پولشان را به آن ها بدهید و ثواب صدقه برای خودتان محسوب می شود.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی