بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم مریم

سلام خسته نباشید
حاج آقا من در گذشته گناه بزرگی مرتکب شدم و ماه هاست توبه کردم. بعلت زشتی گناه حقیقت رو از همسرم پنهان کردم ولی درعوض اخلاقنو عوض
کردم به شوهرم بیشتر میرسم و به حرفاش گوش میدم و برخلاف میلش کاری انجام نمیدم و صد البته
اینکه خودم با اینکار راضی ام و از خدا فقط آرامش اونو تو زندگیم میخوام. ولی بعد از گذشت هفت ماه ، شوهرم با توجه به شکی که برده بود هنوزم که هنوزه ازم میخواد هرجا دروغ گفتم راستشو بگم. میگه الان بفهمم بهتر از اینکه که ده سال یا صدسال دیگه یا تو اون دنیا متوجه بشم. …
حاج آقا من هم از گناهام و هم از دروغام توبه کردم. مرتب سرنمازم هز خدا طلب توبه میکنم و برای شوهرم طلب ببخشش و خیر میکنم. از طرفی هم اگه واقعیت رو به شوهرم بگم زندگیم ازهم میپاشه….اگه هم نگم اون با حرفاش باعث میشه مرتب حس بد عذاب وجدان باهام باشه. ترو خدا راهنماییم کنین چیکار کنم؟ هم از خدای خودم خجالت میکشم هم از شوهرم و هم از رفتار زشت گذشته ام….تو اون دنیا چطور تو چشماش نگاه کنم وقتی متوجه دروغام بشه؟ کاش هیچوقت هیچ بنده ای اینقدر شرمنده روی شوهر و خدای خودش و وجدان خودش نباشه….حق الله رو دارم با توبه ادا میکنم بلکه خدا قبول کنه ولی با حق الناس چه کنم؟ فردای قیامت چطور سر بلند کنم؟الانشم از روی شوهرم خجل زدم و دلم میخواد بمیرم….کمکم کنین

جواب

سلام بر شما

همین که بعد از توبه، موضوع را به همسرتان نگفته اید، کاری خوبی کردید. درست است که همسر شما کنجکاو شده و اصرار دارکه واقعیت را بگویید، اما گفتن چنین مطلبی، نه تنها به زیان شما، بلکه به زیان همسر و خانوادۀ شما هم خواهد. 

سعی کنید همچنان با محبت و خدمت بیشتر به شوهر رفتار ناشایست خود را جبران کنید. همچنین سعی کنید در کنار ارتباط بهتر و خلوتی که با خداوند دارید، همسرتان را دعا کنید و اعمال مستحبی ( همچون قرآن و ذکر صلوات و …) را به او هدیه دهید. اگر در توبۀ خود و خدمت صادقانه به همسر مداومت داشته باشید. خداوند هم گذشتۀ شما را خواهد بخشید و در قیامت هم اجازۀ نمی دهد که پرده از اسرار شما کنار رود. 

موفق باشید 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

8 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ چگونه خیانت به همسرم را جبران کنم؟

 • مریم

  حاج آقا جمله آخرتون آرامش عجیبی به دلم انداخت…امیدوارم روز قیامت هم خجل زده روی همسر و خدای خودم و وجدانم نباشم….خیلی خودمو به دعا و قرآن نزدیک کردم. حتما هم برای همسرم قرآن و دعا میخونم. از خدا میخوام گناهمو بپوشونه و بیش از این شرمنده و خجل زده نمونم.
  بابت آرامشی که با حرفاتون بهم دادین تشکر میکنم. خدا خیرتون بده.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۲۰م, ۱۳۹۴ ۰۸:۵۵:

  عاقبت به خیر باشید.

  [پاسخ]

 • مریم

  سلام دوباره
  حاج آقا همسرم متاسفانه مقید به نماز و روزه و اعمال مستحبی نیست….بنظر شما از طرف او قرآن بخوانم و ذکر و صلوات بگم برای اون تاثیر داره؟ من حجابم عادیه و اهل آرایش زیاد و لباس های زننده نبودم و نیستم.همیشه نماز و روزه میگرفتم ولی اون نه. متاسفانه بخاطر مشکلات زیادی که با اون داشتم به دروغ و گناه افتادم و حالا که درصدد جبرانم دقیقا نمیدونم چیکار کنم که هم رضایت اونو جلب کنم هم خودم به آرامش برسم.
  اگه میشه لطفا راهنماییم کنید. از دیروز که جواب شما رو خوندم انگار عمر دوباره گرفتم و واسه جبران مافات حاضرم دست به هرکاری بزنم.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۲۱م, ۱۳۹۴ ۰۹:۵۸:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • مریم

  حاج آقا من فعلا شرایط تماس گرفتن ندارم فقط یه سوال ذهنم رو مشغول کرده ممنون میشم روشنم کنین اینکه اگه فردای قیامت خدا سرپوش رو دروغام بذاره و همسرم از دروغهام باخبر نشه، حقش ضایع نمیشه؟ عدالت خدا اونجا چطور رعایت میشه؟ جایی مطلبی راجب این قضیه نخوندم.ممنون میشم توضیح بدین.
  خدا خیرتون بده

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۱م, ۱۳۹۴ ۰۹:۰۲:

  اگر به وظایفتان به خوبی عمل کنید، خداوند را “ستار العیوب” خواهید یافت و آبروی شما را حفظ خواهد کرد.
  مراقب باشید با شید که به دام افکار وسواسی نیفتید و به جای این فکرها، با اطمینان و ارامش به وظایف خود عمل کنید.

  [پاسخ]

 • ضحی

  سلام حاج آقا من متاسفانه به همسرم خیانت کردم و آبروی من پیش بنده خدا و همسرم رفت از اشتباهم پشیمونم توبه کردم الان همسرم هست اما روز خوش نداریم خیلی آقاست تقریباً از همه اشتباهاتم خبرداره جزیکی، ایشون همش منو قسم میده و من حتی مجبور به قسم دروغ تو حرم امام رضا و حتی قرآن شدم متاسفانه. آبروم رفته اما همسرم نزاشته کسی بفهمه فقط دونفر باهمسرم این ماجرا رو میدونن. همش استرس دارم زندگیم مختل شده یعنی خدا توبمو پذیرفته توروخدا کمکم کنید چیکارکنم بگم به همسرم یانه بخدا منو میکشه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۳م, ۱۳۹۶ ۱۸:۳۷:

  سلام علیکم
  دیگه نیاری نیست که چیز دیگری به همسرتون بگید.
  خدا رو شکر کنید که به اشتباهتون پی بردید و از این راه جهنمی بازگشتید.
  ماه رمضان در پیش است. تا می توانید به خداوند نزدیک شوید و از او طلب استغفار کنید.
  در ضمن، سعی کنید این خاطره را از ذهن همسرتان پاک کنید و با عذرخواهی های مکرر خاطره بد را برای او تداعی نکنید.
  البته خودتان را وقف همسر کنید و تا می توانید به او محبت و خدمت کنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی