بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای امیر محمد

باسلام
از جن بسیار می ترسم. با اینکه ندیدم، ولی از مطالبی که شنیده ام این ترس بیشتر شده. 

چه کار کنم و البته از مارمولک نیز می ترسم و همه اینها ریشه در کودکی من دارد چه کار کنم چه دعایی بخوانم؟

جواب:

سلام بر شما

به نکات ذیل توجه کنید:

شما در این رابطه، نیازی به دعا و ذکر ندارید. برای غلبه بر این ترس، باید از یک سو، گفتگو پیرامون آن ها را کنار بگذارید و از سوی دیگر، نگاه صحیحی به این موجودات داشته باشید. 

۱ ـ گفت و شنودهایی که در میان تودۀ مردم پیرامون این موجودات صورت می گیرد، نه تنها برای شما فایده ای ندارد، بلکه موجب بروز تحریک قوۀ تخیل و واهمۀ انسان از این موجودات می شود.

بسیاری از مطالبی که مردم در رابطه با جنیان می گویند، یا از اصل و ریشه دروغ است و یا این که محصول خیال بافی افرادی ساده لوح است که گمان می کنند جن دیده اند. بنابراین، مطلقا از گفتگو پیرامون این موجودات بپرهیزید و خاطر خود را آشفتۀ خیالات نکنید. 

۲ ـ جنیان، موجوداتی هستند که ـ همانند هوا ـ از لطافت ضعیفی برخوردارند. بنابراین، همچون هوا برای ما قابل رؤیت نیستند. البته اگر ذرات وجودی آن ها جمع شود ممکن است که برای ما قابل رؤیت باشند. همان گونه که وقتی ذرات هوا جمع می شود به صورت ابر شده، و برای ما قابل مشاهده می شود. البته این امر هم انقدر نادر است که ارزش گفتگو ندارد. 

۳ ـ جنیان، کاری به کار ما ندارند و در فضایی متفاوت، مشغول زندگی خود هستند. کسانی که مورد آزار و اذیت جنیان واقع می شوند، از افرادی هستند که با دست خودشان آن ها را به زندگی خود می کشانند. مثلا افرادی که اهل سحر و جادو هستند، برخی از جنیان را به تسخیر خود در می آورند و با اسیر کردن آن جن، وی را مورد آزار قرار می دهند.

طبیعی است که جن تسخیر شده، در صدد باشد تا در اولین فرصت از وی انتقام گیرد و او را مورد آزار قرار دهد.  

اما شما که کاری با جنیان و تسخیر آن ها ندارید، طبیعتا نباید خاطر خود را آشفته کنید و از این موجودات، ترسی به دل راه دهید.

۴ ـ جنیان، نسبت به انسان ها از رتبۀ وجودی پایین تری برخوردار هستند. بنابراین هیچ وقت یک جن نمی تواند بر انسان مؤمن مسلط شود. آن ها کوچکتر از آن هستند که بخواهند و بتوانند مؤمنی را آزار دهند. 

۵ ـ جنیان، از موجوداتی هستند که همانند ما انسان ها، مؤمن و کافر دارند. البته با توجه به اینکه مؤمنین آن ها توسط امیرالمؤمنین(علیه السلام) اسلام را پذیرفته اند، همگی، شیعه و دوستدار آن حضرت هستند. حکایت های فراوانی هم از سؤال و جواب جنیان مسلمان، با معصومین (علیهم السلام) وجود دارد.

حتی در روز عاشورا، گروه زیادی از جنیان به کمک حضرت سید الشهداء (علیه السلام) شتافتند و از آن حضرت اجازه خواستند تا در رکابش باشند. اما آن حضرت بنا به این که نمی خواست از نیروهای ماورای طبیعی استفاده کند، اجازه نداد تا کاری انجام دهند.

بنابراین، وقتی به جای نگاه نادرست به جنیان، آن ها را هم مخلوقات خدا دیدید که اولا، کاری به کار ما ندارند و ثانیا، بسیاری از آن ها، مؤمن و دوستدار اهل بیت(علیهم السلام) هستند، دیگر جای هیچ گونه ترس و نگرانی باقی نمی ماند.

موفق باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ چگونه ترس از جن را کنار بگذارم؟

 • محمد

  خیلی ممنون از این توضیحات

  [پاسخ]

 • یکتا

  ممنونم از متن خوبتون من واقعا از جن میترسیدم ولی الان که این متنو خوندم ترسم ریخت واقعا ممنونم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی