بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا بهزاد

سلام احمد آقا
من چندین بار گناه کبیره ام را تکرار کردم و می خواهم توبه کنم اما واقعا نمیدانم چگونه ۷۰ با استغفار بکنم؟ اگر میشود زود تر جواب من را بدهید، واقعا ممنون می شوم.

جواب

سلام بر شما

برای این که توبه ماندگاری داشته باشید، به نکات ذیل توجه کنید: 

۱ ـ از کار خود پیشمان شوید و تصمیم بگیرید که برای همیشه آن را ترک کنید. 

۲ ـ عواملی که موجب می شود به این کار اشتباه بپردازید، شناسایی کنید و آن ها را از زندگی خود کنار بگذارید. (به عنوان مثال: تنهایی، بی برنامگی و بیکاری، کنترل نکردن نگاه، معاشرت با دوستان ناباب و …) 

۳ ـ ارتباط خوب با خدای متعال و توسل به اهل بیت (علیهم السلام) بهترین پشنوانه برای شما خواهد بود؛ بنابراین سعی کنید نمازهای خود را اول وقت بخوانید و قدری هم به مستحبات بپردازید. همچنین به محضر معصومین توسل داشته باشید.

۴ ـ گناه، موجب تاریک شدن روح انسان می شود. کارهای خوب و حسنه هم تاریکی های گناه را شستشو می دهند؛ سعی کنید با همین نماز و عبادت و نیز با توسل (که همگی از کارهای نیک هستند) گذشتۀ خود را شستشو دهید.

۵ ـ هر روز، سه بار استغفار کنید. بعد از نماز صبح، صد بار ـ بعد از نماز عصر، هفتاد بار و  قبل از خواب هم صد بار استغفار کنید. شیوۀ استغفار هم این است گه بگویید: أستَغفِرُ اللهَ و أتوبُ إلَیه

۶ ـ در پایان، به این قسمت هم سری بزنید. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی