بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از نام مستعار شرمنده خداوند

سلام / ببخشید من چند روزی میشه تصمیم گرفتم توبه کنم ولی خیلی گیجم چون هم غیبت زیاد میکردم تهمت هم میزدم دروغ هم می گفتم ولی می گن حتما برو حلالیت بگیر ولی واقعا نمی تونم نمیشه استغفار کنم تورو خدا کمکم کنید

یه سوال دیگه من از رو پول شوهرم پول جمع کردم اگه بهش بگم نسبت بهم بدبین میشه باید با این پول چی کار کنم خواهش می کنم جواب منو حتما بدین.

جواب

سلام بر شما

در رابطه با غیبت، می توانید برای آن افرادی که غیبتشان را کرده اید، استغفار کنید و از خداوند برای خود و آن ها طلب غفران کنید. 

اما در رابطه با تهمت! اگر خبر تهمت شما به گوش آن افراد رسیده، باید از آن ها حلالیت بطلبید. اما اگر خبر به آن ها نرسیده، و حلالیت طلبیدن از ان ها مفسده دارد، حداقل کاری که باید انجام دهید، این است نزد افرادی که پیش آن ها تهمت زده اید، بروید و به آن ها بگویید که حرف هایتان تهمت بوده و اشتباه کرده اید. همچنین اگر کسانی که به آن ها تمهت زده اید، محرم هستند، به آن ها محبت کنید و با هدیه و … دلشان را به دست اورید.

توبۀ واقعی به این است که برای همیشه دست از کارهای نادرستتان بکشید و سعی کنید از این به بعد مالک زبان خود باشید و این گونه به دیگران آسیب نزنید. سعی کنید تحمل خود را بالا ببرید و با دیگران با محبت و صمیمیت رفتار کنید. همچنین سعی کنید که خاطرات بد را در ذهنتان نگاه ندارید تا این که منجر کینه و کدورت نشود. همین کینه ها و کن تحملی ها است که انسان ار به غیبت و تهمت می اندازد.

حسادت به دیگران هم عامل دیگری برای این گناه است. سعی کنید با تمرکز در داشته های خود و دعا برای دیگران، ریشۀ حسادت را بخشکانید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت