بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم میترا

سلام ،من گاهی اوقات سر مسأله هایی با پدر و مادرم جر و بحث میکنم، خودم میدونم کارم خیلی اشتباهه، ولی موقع عصبانیم نمیتونم خودمو کنترل کنم و صدامو بلند میکنم و بهشون بی احترامی میکنم. اونا هم از دستم ناراحت میشن. مخصوصا مادرم.

میخواستم بدونم این کار من باعث خشم خدا میشه؟؟ 

باعث میشه که دیگه منو نبخشه و تو زندگیم بلا نازل کنه؟؟

چیکار کنم که تو عصبانیت بتونم خودمو کنترل کنم؟؟؟

جواب

سلام بر شما

بی احترامی به پدر و مادر، موجب خشم و غضب خداوند است. 

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «الذنوب التی تُظلم الهواء عقوق الوالدین»؛ «از گناهانی که باعث ظلمانی شدن هوا می شود، گناه عاق والدین است. » (بحارالانوار، ج۷۴، ص۷۴) 

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) هم می فرماید: «من أحزَن والدیه فقد عقَّهُما»؛ «کسی که پدر و مادر خود را محزون کند، عاق والدین شده است.» (کنزالعمال، ح۴۵۵۳۷)  

راه کار 

برای این که بتوانید از این به بعد مراقبت بیشتری از رفتار خود داشته باشید به نکات ذیل توجه کنید: 

۱ ـ در نزد پدر و مادر، خود را همانند یک کودک ببینید. وقتی این گونه کردید، حرف های آن ها خیلی هم برای شما سنگین نیست و تحمل بالاتری پیدا می کنید.

۲ ـ با خود عده کنید که هیچ وقت روی حرف های آن ها حرف نزنید. اگر چنین کردید، کنترل خود را بهتر حفظ می کنید و راه مراء و بگومگو را به روی خود می بندید.

۳ ـ سعی کنید با دقت در انجام وظایف خود، تشنج زدایی کنید. وقتی می دانید که یک سری کارها به عهدۀ شماست و وقتی می دانید که پدر و مادر نسبت به این کارها حساس هستند، انجام آن ها را به تأخیر نیندازید. اگر به موقع به وظایف خود عمل کنید، قطعا زمینۀ بسیاری از تشنج های احتمالیرا از بین برده اید.

۴ ـ وقتی که انسان تواضع پیشه کند و غرور بی جای خود را کنار بگذارد، طبیعتا حاظر است به راحتی از نظر و سلیقۀ خود صرف نظر کند، تا این که سلیقۀ پدر و مادر حاکم گردد. اگر چنین کردید، خداوند با لطف و رحمت خود، شما را به عزت و سربلندی می رساند. 

۵ ـ مراقب افکار خود باشید. در مورد پدر و مادر فکر بد نکنید و مشکلات میان خود و آن ها را ویترین ذهنی خود نکنید. در عوض به خوبی های آنها فکر کنید و بیندیشید که آن ها چه لطف ها و محبت هایی در حق شما داشته اند. اگر چنین کردید، طبیعتا به جای آن که در درون خود بذر کینه و نفرت بکارید، بذر محبت و صمیمیت را در درون خود رشد می دهید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی