بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم (با اسم مستعار) دل شکسته

سلام. ببخشید من گناهای زیادی کردم از حق الله گرفته تا حق الناس و..

از گناهایی ک کردم واقعا پشیمونم. و دیگه دوس ندارم اون کارای زشتو مرتکب بشم. ایا با استغفار و نماز توبه خدا من روسیاهو می بخشه؟

من امروز سایتتونو اتفاقی دیدم و غسل توبه و نماز توبه رو خوندم دو رکعت اول رو صحیح خوندم، اما در رکعت دوم ی لحظه حواسم پرت شد. شک کردم ک رکعت سومم یا چهارم. شک زیادم رو اینه ک رکعت چهارم بود و بر همین مبنا نمازمو ب پایان رسوندم و استغفار کردم و..

اما حال معنوی بهم دست نداد. آیا نمازم مورد قبول واقع نشده و چون شک داشتم صحیح نبوده؟ درضمن آیا میشه این نماز رو همیشه خوند؟

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

یا توجه به این که نماز مستحبی بوده، نمازتون با وجود این شک، صحیح است.

این نماز رو می تونید همیشه بخوانید و مختص زمانی خاصی نیست (هر چند که این نماز، در یک شنبۀ ماه ذی القعده اثر ویژه ای دارد)

اما در خصوص توبه و حالات معنوی!

این نماز، شروعی برای توبۀ شما خواهد بود. البته برای تکمیل توبه، باید مراقبت های دیگری هم داشته باشید

خدمت به پدر و مادر، از کارهایی است که موجب جلب رحمت الهی شده و کفارای بر گناهان شما خواهد بود.

نماز اول وقت هم بسیار کارساز است. سعی کنید برای همیشه نماز خود را در اول وقت بخوانید.همچنین، بعد از نمازهای خود، پای سجاده بنشینید و با صداقت، مشغول مناجات و راز و نیاز با خداوند شوید.  

توسل به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) و اشک بر امام حسین (علیه السلام) بسیار کارگشاست. اگر اشگ چشم ندارید، سعی کنید با مطالعه پیرامون حادثۀ عاشورا، یا گوش دادن مداحی، حتی اگر شده یک قطره برای مصایب آن حضرت و خانواده اش، اشک بریزید. و این کار را هم روزه انجام دهید. 

کارهایی که برشمردم راهی جدید فرا روی شما می گشاید و موجب می شود که بالاخره رنگ و بوی معنویت را بچشید و از ناراحتی ها و تاریکی های کنونی نجات پیدا کنید. البته بسیار دقت کنید که نیتتان برای توبه، نیتی پاک و صادقانه باشد.

بهترین نیت برای توبه این است که به عنوان بنده ای که هر چه دارد، همه از خداست، از خدای خود شرمنده هستید و سر افکنده هستید که این جسم را، که امانت الهی است در مسیر اطاعت او صرف نکردید و در امانت الهی خیانت کرده و آن را آلوده به گناه کردید! به هیمن دلیل، با توبۀ خود از خداوند طلب پوزش می کنید و می خواهید تا خیانت و گناه شما را ببخشید.

سعی کنید چنین نیتی را در خود تقویت کنید.

مسائلی که عرض کردم عمدتا در خصوص حق الله است. نمی دانم حق الناس شما چیست؟ اما برای جبران حق الناس، علاوه بر کارهایی که برشمردم، باید رضایت صاحبتان جق را هم کسب کنید. (البته اگر توضیح بیشتری لازم دارید، نیاز است که مشکل حق الناس خود را در ذیل همین پست مطرح کنید)  

سربلند و پیروز باشید. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ چه کار کنم که توبه ام مورد قبول خداوند باشد؟!

 • دلشکسته

  سلام آقای نباتی من حق الناس زیادی ب گردنمه. اول ابنکه با پدر و مادرم خیلی بدرفتاری کردم. سرشون داد میکشیدم. دلشونو میشکستم. نمیذاشتم هرکیو دلشون میخاس دوس داشته باشن و بهشون محبت کنن. پدرم ک چن سالی میشه فوت کرده. مادرمم مریضه و زمین گیر شده خیلی دوسدارم با عشق و محبت بهش خدمت کنم اما نمیتونم. همش با بی حوصلگی و پرخاشگری و اوف اوف کردن ب زور کاراشو انجام میدم. با خواهر ها و برادرا و عروس و دامادمون هم بدرفتاری میکنم. من تو محبت و توجه خیلی حسودم. پدرو مادرم ب عروسمون و برادرزادم خیلی توجه میکرپن منم سر همین موضوع با عروسمون و برادر زادم بدرفتاری میکردم . برادرم و زنش باهم مشکل داشتن و ببعد از چن سال ازهم جداشدن نن همش فک میکنم تو جداییشون من مقصرم. آبجیم تازه ازدواج کرده و همش باشوهرشه و من و مادمریضمو تنها میذاره منم واسه هنین همش حسودیم میشه و باخواهرم همش دعوا میکنم و اذیتش میکنم. تو دوران دانشگاهمم با هم اتاقی ها و دوستام بدرفتاری میکردم. حق الناس بزرگی ک کردم این بود ک تو دادگاه دس گذاشتم رو قرآن و شهادت دروغ دادم. برا اینکار ن پولی گرفتم و ن چیزی فقط احساس میکردم حق صاحب کارم داره پایمال میشه و از ی طرف دیگه دوس نداشتم کا مو از دس بدم. نمیدونم خق با صاحب کارم بود یا باطرف مقابلش. شهادت منم این بود ک موقع جرو بحث صاحب کارم با موکلش ب دروغ گفتم ک تو اتاق صاحب کارم بودم درصورتی ک من تو اتاق خودم بودم. ی بار دیگه هم با دوستم از ی مغازه جنس برداشتیم و قرارشد بعدش پولشو براش ببریم اما دوستم مانع بردن پول شد ولی من ب اندازه ای ک جنس برداشته بودم پولشو ب دوستم دادم ک برا صاحب مغازه بفرسته ولی اطلاعی ندلرم ک پولو ب حساب صاحب مغازه واریز کرده یا ن؟الان با این اوصاف نمیدونم چطوری حق الناسی ک ب گردنمه رو برطرف کنم. درضمن ب صاحب مغازه و اون شخصی ک تو دادگاه شهادت دادم هیچ دسترسی ندلرم یعنی اصلا نمیشناسمشون. لطفا جواب سؤالمو ب ایمیلم بفرستین

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۹۴ ۱۷:۴۶:

  سلام بر شما
  مواردی که برشمردید خیلی متنوع است و پاسخ آن هم توضیح زیادی می طلبد
  با بنده تماس بگیرید.
  ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳ (بعد از ظهرها)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی