بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم فرخنده

سلام . خسته نباشید. تازگی ها نمیدونم چرا این قدر به نمازهام کم اهمیت شدم جوری که قضا میشن! و خیلی ناراحتم از این موضوع و نمیدونم چرا موقع نماز خوندن همش یه چیزی منو منع میکنه و واقعا تا حالا از ته قلبم طعم نماز واقعی با حضور قلب رو نچشیدم، نماز صبح هام هم اکثرا قضا هستن و توی خونه هم نسبتا به نماز صبح کم اهمیتی میشه، حدس خودم اینه که چون کمی بیشتر از قبل آهنگ گوش میدم این طوری شدم چون مدتی بود گوش ندادم و خیلی به خودم سختی دادم که مذهبی شم اما یه کم زده شدم!! اما واقعا دلم میخواد اول از همه نمازم رو بخونم سر وقت و با حضور قلب و تمام کارهای مذهبی رو با عشق انجام بدم چون خیلی سردرگمم واقعا احساس تنهایی میکنم من همه چیز رو توی زندگیم تجربه کردم نقاشی موسیقی، رقص! نمایش، سرود، آواز اما هیچ کدوم رو تا آخرش نرفتم. چون چیزی که میخواستم رو توی این حرفه ها پیدا نکردم و فکر میکنم فقط با خدا میتونم خودمو پیدا کنم، لطفا کمکم کنید، بنده متاسفانه مقدور به تماس نیستم داخل سایت بگین ممنون میشم،التماس دعا

جواب

سلام بر شما

برای این که توفیق داشته باشید، اهمیت بیشتری به نمازها بدهید، باید به دو چیز توجه کنید:

۱ ـ عواملی که مانع توجه خوب به نماز هستند. 

۲ ـ عواملی که عامل توجه خوب به نماز هستند. 

موسیقی، از جمله کارهایی است که انسان را از یاد خدا دور می کند و لذت عبادت و ذکر را از او می گیرد. همین امر، یکی از علت هایی است که خدای متعال موسیقی مطرب و موسیقی های لهوی را حرام کرده است. بنابراین، اگر تصمیم دارید که قدم در راه بندگی واقعی بگذارید و اگر دوست دارید که لذت نماز و بندگی را بچشید، باید موسیقی و هر کار نادرستی که در رفتار خود می بیندید، کنار بگذارید. 

اگر قدر خود را بدانید و اگر اطمینان داشته باشید که شما هم می توانید در زمرۀ بندگان خوب خداوند درآیید، با اشتیاق و همت بیشتری اقدام به کنار گذاردن کارهای نادرست می کنید.

نماز، ستون دین و ارزشمندترین عملی است که برای ما واجب شده است. نماز، وصیت همۀ پیامبران الهی و نردبانی برای سعود به قله های انسانیت و آسمان های معنویت است. با نماز، می توانید طعم خوش بندگی را بچشید و دل خود را از زنگار تاریکی های دنیا پاک کنید. (مطالعۀ بیشتر

سعی کنید پیرامون زندگی علما و بزرگان دینی مطالعه داشته باشید. مطالعۀ زندگی علما و عرفای راستین، مطالعۀ حقیقت انسانی خود شماست. وقتی به زندگی آن ها توجه می کنید متوجه می شوید که آن ها استعداد انسانی و فطرت الهی خود را شکوفا کرده اند. فطرتی که در وجود همۀ ما وجود دارد و استعدادی که در نهان همۀ ما به امانت نهفته شده است. 

یاد و نام امام زمان (علیه السلام) بهترین راه برای پاک شدن از گناهان گذشته و نیز، عامل نورانیت انسان خواهد بود. سعی کنید پیرامون آن حضرت مطالعه داشته باشید و به سرگذشت کسانی که خدمت آن حضرت رسیده اند، توجه کنید. 

مطلب بعد این است که سعی کنید نماز را برنامه ای رسمی برای خود بدانید و آن را با شکوه هر چه بیشتر ادا کنید. در اول وقت سجادۀ بیندازید و رکوع و سجده ها را با حوصله انجام دهید. وقتی چنین کردید، به تدریج محبت به نماز در شما شکل خواهد گرفت و با انگیزۀ بهتری نماز خواهید خواند.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت