بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا رضا

حاج اقا سلام
۱٫ اگر شک کنیم که فرش نجس شده است یا خیر تکلیفمان چیست؟
۲٫ اگر پس از خروج منی ، ادرار کنیم امّا استبرا نکنیم چه حکمی دارد؟
۳٫ بنده پس از اینکه ادرار میکنم و استبرا هم میکنم ، زیاد شک میکنم که باز هم ازم ادرار خارج شده است ، لطفا راهنمایی کنید.
۴٫ اگر احساس کنیم که منی خارج شده است و جنب شده ایم ، امّا مشاهده کنیم که منی خارج نشده است ولی ادرار کنیم و شک داشته باشیم که همراه ادرار منی هم خارج شده است چه کنیم؟
۵٫ اگر در نماز پس از اینکه سجده کردیم و بلند شدیم شک کنیم که ایا یک سجده کردیم یا دوتا ، وظیفمان چیست؟
ضمن اینکه اخیراً در تعداد سجده های نماز زیاد شک میکنم
متشکر

جواب

سلام بر شما

۱ ـ تا زمانی که یقین پیدا نکردید، تکلیفی ندارید. 

۲ ـ اشکلی ندارد، منتهی اگر رطوبتی از شما خارج شد، حکم بول را دارد و باید خود را شستشو دهید. 

۳ ـ نباید به این شک ها اعتنایی کنید. 

۴ ـ نیاز نیست کاری انجام دهید. جنب نیستید.

۵ ـ وقتی که از محل سجده عبور کردید و بلند شدید، دیگر نباید به شکتان اعتنایی کنید.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی