امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا رضا

حاج اقا سلام
۱٫ اگر شک کنیم که فرش نجس شده است یا خیر تکلیفمان چیست؟
۲٫ اگر پس از خروج منی ، ادرار کنیم امّا استبرا نکنیم چه حکمی دارد؟
۳٫ بنده پس از اینکه ادرار میکنم و استبرا هم میکنم ، زیاد شک میکنم که باز هم ازم ادرار خارج شده است ، لطفا راهنمایی کنید.
۴٫ اگر احساس کنیم که منی خارج شده است و جنب شده ایم ، امّا مشاهده کنیم که منی خارج نشده است ولی ادرار کنیم و شک داشته باشیم که همراه ادرار منی هم خارج شده است چه کنیم؟
۵٫ اگر در نماز پس از اینکه سجده کردیم و بلند شدیم شک کنیم که ایا یک سجده کردیم یا دوتا ، وظیفمان چیست؟
ضمن اینکه اخیراً در تعداد سجده های نماز زیاد شک میکنم
متشکر

جواب

سلام بر شما

۱ ـ تا زمانی که یقین پیدا نکردید، تکلیفی ندارید. 

۲ ـ اشکلی ندارد، منتهی اگر رطوبتی از شما خارج شد، حکم بول را دارد و باید خود را شستشو دهید. 

۳ ـ نباید به این شک ها اعتنایی کنید. 

۴ ـ نیاز نیست کاری انجام دهید. جنب نیستید.

۵ ـ وقتی که از محل سجده عبور کردید و بلند شدید، دیگر نباید به شکتان اعتنایی کنید.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 221
  • بازدید دیروز: 5325
  • بازدید هفته: 40511
  • بازدید ماه: 145047
  • بازدید سال: 1666271
عکس های متنوع تصادفی