بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا هادی

سلام

۱ ـ من جنب شدم و می خوام غسل بگیرم مثلا صبح از خواب بیدار شدم و به خودم می گم ولش کن شب می گیرم .
۲ ـ اگر بعد از نماز شب بگیرم بعد نماز بخونم قبوله نماز شب ام؟
۳ ـ اگر در حال جویدن نون یادمون بیاد که روزه ایم بعد از آن که نون را انداختیم لازم است آب بزنیم؟
۴ ـ اگر روزه ی خود را بخوریم چه کارهایی باید بکنیم؟

جواب

سلام بر شما

۱ ـ اگر قبل از اذان صبح ماه رمضات جنب شدید و عمدا غسل نمی کنید تا اذان صبح شود، روزۀ شما باطل است.

اگر بعد از اذان صبح جنب می شوید، و تا شب غسل نمی کنید، روزۀ شما اشکالی ندارد، ولی نمازهای چی؟! بالاخره برای خواندن نمازهای خود باید غسل کنید تا بتوانید آن ها را بخوانید.

۲ ـ اگر صبح جنب شدید و بعد از اذان مغرب غسل جنابت کردید، می تونید نماز مغرب و عشای خود را بخوانید و مشکلی ندارد. منتهی نماز ظهر و عصرتون رو نخوندید!!! باید زودتر غسل می کردید که بتونید نماز ظهر و عصر رو هم بخونید.  

۳ ـ اگر کسی فراموش کرده باشد که روزه است و چیزی بخورد، روزه اش صحیح است؛ منتهی وقتی که متوجه شدید باید بلافاصله دست از خوردن بکشید و اگر غذایی در دهانتان مانده آن را بیرون بریزید. اگر هم نیاز است که برای بیرون آوردن غذا، آب به دهانتان بریزید، اشکالی ندارد. منتهی مراقب باشید که آب را فرود نبرید. همچنین، بعد از اتمام کار، یکی دو بار آب دهان خودد را بیرون بریزید تا آن آب هم از دهانتان خارج شود. 

۴ ـ چرا روزۀ خود را می خورید؟ آیا دلیل موجهی (مثل بیماری) دارید، یا این که بدون جهت می خورید؟

کسی که به سن تکلیف رسیده، اگر بدون جهت روزۀ خود را بخورد، باید علاوه بر قضای روزه های خود، کفاره هم بدهد.

موفق باشید. 

و

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی