بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از س.ح

باسلام و تشکر از جنابعالی

چند سوال دارم:

۱) از کجا بدانیم در کدام عمل باید به مرجع تقلید فوت شده و در کدام یک به مرجع تقلید دوم رجوع کنیم مانند مساله نماز آیات و مساله عقد موقت؟
۲)جمله (کذلک الله ربی) که برخی بعد از سوره توحید می گویند درست است؟ اگر در نماز هم این جمله بعد سوره توحیدذکرشود اشکالی ندارد؟
۳)گفتن و عجل فرجهم بعدصلواتهای نماز حتی تشهد اشکال دارد ؟
باتشکر از شما

جواب

سلام بر شما

۱ ـ اگر در زمان حیات مرجع تقلیدی از او تقلید می کردید، می توانی بعد از رحلت ایشان ـ البته با اجازه از یک مرجع تقلید زنده ـ تقلید خود را از او ادامه دهید. اما اگر در زمان حیات مرجع تقلید از او تقلید نمی کردید، نمی توانی بعد از فوت ایشان از او تقلید کنید. البته کسی که از مرجعی تقلید می کرده که اکنون از دنیا رفته می تواند به جای آن که از مرجع تقلید زنده اجازه بگیرد و تقلید خود از مرجع مرحوم را ادامه دهد، کلا به مرجع تقلید زنده مراجعه کند از این به بعد، احکام شرعی خود را از او بگیرد. 

۲ ـ بله این جمله درست است که با توجه به این که در سورۀ توحید از خداوند و اوصاف او سخن به میان آمده، می توانیم بعد از اتمام سوره بگوییم:  «کَذَلِکَ اللَّهُ رَبِّی‏»؛ «این گونه است الله، که پروردگار من است.»

عبد العزیز مهتدی می گوید: از امام رضا (علیه السلام) در مورد سورۀ توحید پرسش کردم.

امام رضا (علیه السلام) فرمود: «هر کسی که سورۀ توحید را بخواند و بدان ایمان آورد، معرفت به توحید پیدا کرده. »  

عرض کردم: «این سوره را چگونه بخوانیم؟»

امام (علیه السلام) فرمود: «همان گونه که مردم می خوانند، اما این جمله را هم اضافه کنید: “کَذَلِکَ اللَّهُ رَبِّی کَذَلِکَ اللَّهُ رَبِّی“.»

عَبْدِ الْعَزِیزِ بْنِ الْمُهْتَدِی قَالَ: سَأَلْتُ الرِّضَا ـ علیه السلام ـ عَنِ التَّوْحِیدِ. فَقَالَ کُلُّ مَنْ قَرَأَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ وَ آمَنَ بِهَا فَقَدْ عَرَفَ التَّوْحِیدَ قُلْتُ کَیْفَ یَقْرَأُهَا قَالَ کَمَا یَقْرَأُهَا النَّاسُ وَ زَادَ فِیهِ کَذَلِکَ اللَّهُ رَبِّی کَذَلِکَ اللَّهُ رَبِّی. (الکافی، ج۱، ص۹۱) 

۳ ـ گفتن «و عجل فرجهم» بعد از صلوات های مستحبی نماز اشکالی ندارد، اما با توجه به این که صلوات در تشهد جزء ذکرهای نماز است، نباید به ذکرهای واجب چیزی افزوده شود. البته اگر به قصد ورود نباشد اشکالی ندارد، هر چند که بهتر است بدون قصد ورود هم نگویید.  

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی