بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا آرش

سلام / می خواستم بدونم قضیه این روزه خواری چیست بعضی مواقع شاهد هستیم که متاسفنه برخورد بسیاری بدی با جوانان میشود در سوال
سؤال۴۳: آیا کسی که از روی عمد و در ملأ عام، روزه خواری می­ کند، تعزیر دارد؟
همه­ ی مراجع: افزون بر قضا و کفاره، تعزیر نیز دارد که مقدار آن، برای بار اول و دوم ۲۵ تازیانه است و به نظر عده­ ای، اندازه­ ای برای آن مشخص نشده و با نظر و تشخیص حاکم شرع تعیین می ­گردد. اگر بعد از تعزیر اوّل و دوم، برای مرتبه ­ی سوم روزه خواری کند، حکمش قتل است.
خوب این درست اما کسی که روزه نیست یعنی روزه نگرفته نمیشود به او اتهام روزه خواری زد چون اصلا روزه نبوده مگر در قران نیست لا اکراه فی الدین شاید یک نفر مسیحی باشید ویا اصلا کافر و و به روزه اعتقادی نداشته باشه اما متاسفانه برای این عده تفاوتی نداره که شخص روزه باشد یا نباشد و با او برخورد میکنند البته این راهم باید یادواور شد که انسان های هستن که اخلاق را رعایت میکنن و به تذکر بسنده میکنن صحبت من با اون کسایی هستش که به اسم دین رفتارهایی میکنند که در شان اسلام نیست رفتارهای متهجر منزجر کننده ایا اینها باعث نمیشود که جوان ها از دین فراری شوند ممنون میشم جواب دهید میخواهم روشن شوم و حقیقت را بدانم نظر به این ایه که میفرماید لا اکراه فی الدین انسان باید مختار باشد وخودش بخواهد

جواب

سلام بر شما

در جواب به سؤالات شما مطالبی را مطرح می کنم:

۱ ـ اگر کسی از روی عمد روزه نگیرد، گناه کبیره کرده، اما تعزیزی ندارد. تعزیر برای کسی است که در ملأ عام روزه خواری می کند. چنین شخصی علاوه بر آن که روزه نمی گیرد، با رفتارش حرمت دین خدا را می شکند و به احکام الهی دهن کجی می کند. 

۲ ـ این تعزیر، در رابطه با هر کسی نیست. در رابطه با کسی است که اولا: مسلمان باشد و ثانیا: عذر شرعی نداشته باشد؛

بنابراین، اگر کسی در دین اسلام  نباشد، طبیعتا تکلیفی هم در قبال ماه رمضان ندارد و توبیخ هم نمی شود. همچنین اگر کسی مسافر باشد و یا این که بیمار و سالخورده باشد، به خاطر روزه خواری در ملأ عام تعزیر نمی شود. (هر چند که رفتارش خلاف اخلاق است و باید احترام احکام الهی و احترام سایر روزه دارها را رعایت کند.) 

۳ ـ موضوع بعدی، آیۀ «لا اکراه فی الدین» است. برخی از مردم، افراد تفسیر درستی از این ایه نمی دانند و به جای مراجع هبه تفاسیر، آن را به صورت ذوقی و سلیقه ای تفسیر می کنند. توجه داشته باشیم که قرآن کریم، مجموعه ای واحد است که در تفسیر آیات آن باید مجموع قرآن را مد نظر قرار داد. اگر تفسیر آیۀ شریفه، به معنای آن باشد که در دین هیچ اجباری نیست  و هر کسی اجازه داشته باشد هر کاری دوست داشت انجام دهد، پس چرا قرآن کریم دستور می دهد که (مثلا) به زنا کار حد شرعی بزنید؟! چرا خدای متعال به گناه کاران وعدۀ عذاب می دهد و چرا خدای متعال دستور می دهد که از دستورات او و پیامبر اطاعت کنیم؟! 

وَ ما کانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْراً أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَ مَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً مُبیناً؛ هیچ مرد و زن با ایمانى حق ندارد هنگامى که خدا و پیامبرش امرى را لازم بدانند، اختیارى (در برابر فرمان خدا) داشته باشد و هر کس نافرمانى خدا و رسولش را کند، به گمراهى آشکارى گرفتار شده است (سورۀ احزاب، آیۀ۳۶) 

تمام این مطالب نشان می دهد که تفسیر آیۀ شریفه،چیز دیگری است. برای آگاهی از تفسیر آیه، به اینجا مراجعه کنید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ چرا در دین اسلام، برای روزه خواری، حد شرعی قرار داده شده؟

 • ارش

  ممنون
  این موضوع رو نمیدونستم
  ـ اگر کسی از روی عمد روزه نگیرد، گناه کبیره کرده،

  [پاسخ]

 • ارش

  ببخشید باز سوال میکنم درباره این موضوع شما خیلی جامع توضیح دادید ممنون
  در مورد کسی که مسلمان زاده هست اما به روزه گرفتن اعتقاد نداره یا نماز خواندن
  حقیقتا من نوعی که نمیتونم اون رو مجبور کنم به روزه گرفتن یا نماز خواندن یا این مسئله کلا قضیش فرق میکنه؟ توضیح بدید ممنون میشم خدا اجرتون بده

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲۶م, ۱۳۹۴ ۰۵:۲۴:

  سلام بر شما
  روزه از واجباتی است که در میان تمامی مسلمانان قطعی و مسلّم است و از ضروریات دین شمرده می شود.
  با فتوای شیعه و سنی، اگر کسی منکر ضروری دین شود، مرتد است.
  البته به شرطی که به ضروری بودن آن آگاه باشد و از ر وی عناد آن را نپذیرید. وگرنه کسانی که از روی ناآگاهی، منکر آن می شوند، یا کسانی که تحت تأثیر شبهه های دیگران حرف هایی می زنند و با مقداری صحبت از نظر نادرست خود عدول می کنند، مرتد نیستند.
  برخی افراد هم روزه را قبول دارند و منکر آن نیستند، منتهی از روی تنبلی یا هر دلیل دیگری روزه نمی گیرند. این گونه اشخاص مرتد نیستند، بلکه مسلمان گناه کار هستند.
  اما در خصوص سؤالتون!
  باید در ابتدا ببینیم که چرا روزه نمی گیره.
  علت و چرایی آن کمک زیادی می کند تا روش درست گفتگو با او را پیدا کنیم.
  آیا شبهه هایی در موررد روزه ذهنش را مشغول کرد؟
  ایا از ثمرات ـ مادی و معنوی روزه ـ آگاهی ندارد؟
  آیا از روی تنبلی است که این حرف ها را می زند؟
  آیا گناهانی انجام داده که تاریکی آن ها مانع روزه داری اوست؟
  ایا فکر می کند روزه اش مقبول درگاه الهی نیست؟
  آیا پدر و مادر سخت گیری داشته اند؟
  و …
  به هر حال چنین افرادی نیاز به یک گفتگوی مشاوره ای دارند. تا در فرایند مشاوره مشخص شود که مشکل اصلی آن ها چیست و چرا از روزه، روی گردان شده اند.
  می تونید بفرمایید (بعد از هماهنگی پیامکی) با بنده تماس بگیره. ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳
  موفق باشید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی