×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سادات

سلام و عرض ادب میشه بفرمایید دلیل اینکه مرد میتونه چند تا زن داشته باشه اما زن نمیتونه چند تا شوهر داشته باشه رو بفرمایید . اگه میشه از حدیث های ائمه هم در این رابطه بفرمایید

جواب: 

سلام بر شما
یکی از مهمترین دلیل های این پرسش، فطرت همه انسان هاست.
هر انسان سالمی فطرتا از نجاست دوری می کند و به غذاهای پاک رغبت دارد.
به همین صورت، هر خانم سالمی، فطرتا دوست دارد تنها به یک مرد تکیه کند و دوست دارد، یک مرد را پناه گاه خود قرار دهد.
دقت کنید که این موضوع، قبل از آن که بحثی دینی باشد، بحثی فطری است. لذا حتی در جوامعی که خبری از دین و خدا در آن نیست، باز هم چنین چیزی به چشم می خورد و به وضوح می بینیم که زن ها بیش از یک شوهر ندارند
البته بگذریم از موار فوق استثنایی که در گوشه و کنار به چشم می خورد. چرا که برای کشف فطری بودن مسإله ای باید به رفتار توده مردم مراجعه کرد.

سؤال: 

با سلام و عرض ارادت ، با کمال احترام ، با جوابتون قانع نشدم لطفا غیر از بحث فطرت اسان یک جواب شرعی و دینی و البته علمی بفرمایید متلا: رحم هر زن امانتدار هر مرد است و از آنجایی که خیانت در امانت در اسلام گناه بزرگیست یکی از دلائل این است که هر زن یک شوهر اختیار کند … لطفا جوابهایی در این مضمون بفرمایید و اینجانب را در رابطه با این سوال یاری بفرمایید چراکه حقیر در حال جمع آوری و تحقیق در رابطه با این سوال هستم . متشکرم

جواب: 

سلام بر شما
در این رابطه روایت هایی هم داریم. روایت هایی چون “اختلاف میاه”(مخلوط شدن نطفه ها). اما این نوع روایت ها در صدد بیان دلیل اصلی این حکم نیست.
این روایت ها بخشی از حکمت حرمت این کار را بیان می کنند.
موضوع فطرت، بحث پیش پا افتاده ای نیست که به سادگی از کنار آن می گذرید. احکام خدای متعال در حق ما، در راستای فطرت او قرار دارد و نقش فطرت در احکام الهی، نقشی مهم است.
شما موضوع رحم را مطرح فرمودید. حالا بنده فرضی را تصور می کنم که هیچ کاری با رحم و بچه دار شدن نداره. فرض کنید خانمی با دو تا مرد ازدواج کنه و شرطشون هم این باشه که فقط همدیگر را لمس کنند!
ما می بینیم که اسلام هر نوع ازدواجی را منع کرده. حتی اگر چنین شرطی را داشته باشند.
روی همین اساس است که بنده در میان دلیل ها، تنها به بحث روحیه و فطرت زن و مرد اشاره کردم.
یعنی خدایی که انسان را خلق کرده، خودش بهتر می داند که این مرد و زن چه روحیاتی دارند. در تمام دنیا هیچ مرد سالمی نمی تواند بپذیرد که همسرش با مرد دیگری باشد! هیچ زن سالم و صادقی هم نمی تواند روی بیش از یک مرد تمرکز داشته باشد و خودش بهتر می داند که تمرکز روی بیش از یک مرد نه تنها خیانت است، بلکه چندش آور هم می باشد!
مرد و زن در بستر زندگی باید به آرامش سکون برسند و نیمۀ آرامش بخش خود را پیدا کنند. مرد تا نسبت به همسرش احساس مالکیت نکند، نمی تواند از صمیم قلب دوستش داشته باشد. اگر مردی، شریک دیگری در کنار خود ببیند، به هیچ وجه احساس مالکیت نمی کند و به تبع نمی تواند محبتی صادقانه و واقعی نسبت به همسرش داشته باشد.
زن هم نمی تواند بیش از یک مرد، روی مرد دیگری تمرکز داشته باشد. بنابراین با وجود دو مرد در زندگی اش، قطعا سرگردان می شود و پاسخی برای نیازهای خود دریافت نمی کند.

اما اصلی ترین جواب!
علت این پرسش چیست؟ آیا علت آن، برای بالا رفتن اطلاعات عمومی است، یا برای قبول یا رد آن!
پذیرش احکام الهی، دائر مدار فهم تفصیلی ما از چرایی آن حکم نیست. چه بسیار احکامی که خداوند واجب کرده اما وا هیچ اطلاعی از علت و فلسفۀ واقعی آن نداریم.
بنده فعلا بیش از این جوابی ندارم. اگر شما مطلب دیگری پیدا کردید، که البته پیدا می کنید، بنده رو هم مطلع فرمایید.

در پناه حق باشید.

 1. نیلوفر

  سلام
  من بحث فطرت را دراین مورد قبول دارم. اما آنچه که هرگز در مورد اسلام درک نمی کنم اینه که همین رو چرا به مساله ازدواج متعدد آقایون تعمیم نمی دید. همین طور که هیچ مرد سالمی نمی تونه بپذیره که زنش با مردهای دیگه رابطه داشته باشه، هیچ زن سالمی هم نمی تونه بپذیره که شوهرش با زن دیگه ای رابطه داشته باشه.
  میل به داشتن همسری وفادار همون قدر که برای مردها مهمه برای زن ها هم مهمه. منتها بسیاری اززن ها هستند که به دلیل مسایل اقتصادی و …. مجبورند شوهر بی وفای خود را تحمل کنند و این سواستفاده ای آشکار از زنان جامعه است. متاسفانه به دلیل بی توجهی به این نیاز فطری زنان و رواج ازدواج های متعدد در سالهای اخیر در بین آقایون و متعاقب آن شاهد رواج ارتباط های پنهایی زنان شوهر دار برای ارضای نیازهاشون هستیم .
  به امید روزی که انسانیت را جنسیتی نکنیم.

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   خانم نیلوفر! سؤال خوبی را مطرح کردید.
   اجازۀ ازدواج های متعدد برای مردها، منحصر در اسلام نیست، بلکه این مسأله در میان همه ادیان و بلکه همه ملت ها وجود دارد.
   علت آن را هم خدمتتان عرض می کنم.
   البته برخی از آقایان، از ازدواج مجدد به عنوان ابزاری برای تحقیر همسر اول خود استفاده می کنند، که این مسأله مورد پذیرش اسلام نیست و اسلام، شرط عدالت میان دو همسر را لازم می داند.
   چند مطلب:
   ۱ ـ جمعیت دختر و پسر تقریبا به یک اندازه است.
   ۲ ـ هر چه جلوتر می رویم، جمعیت رو به افزایش است
   ۳ ـ معمولا اختلاف سنی میان آقان و خانم ها در بحث ازدواج حدود ۵ سال است.
   دقت در این سه مطلب ما رابه این نتیجه می رساند که همیشه خانم هایی هستند که در قبالشان مرد مجردی وجود ندارد.
   آمار رسمی در کشور ما این مطلب را ثابت می کند. آمار می گوید هم اینک یک میلیون دختر مجرد وجود دارد که شانسی برای ازدواج ندارند.
   حالا به نظر شما این خانم ها چه باید بکنند؟!
   آیا از آسمان ها برای آن ها شوهر وارد کنند؟! و یا اینکه یک عمر در حسرت داشتن شوهر بسوزند. و بسازند.
   یکی از مهمترین دلیل هایی که اسلام ازدواج مجدد را برای مردها جایز کرده، خدمت به این خانم ها است.
   اگر مردی که از نظر مالی امکانات خوبی دارد، و از نظر انسانی و عاطفی هم در حدی هست که به دو طرف ظلم نکنه، می تونه سر پناه خوبی برای این خانم ها باشه.
   در این صورت، هم یک انسان را پناه داده، و هم این که جامعه را از خطر بزرگی نجات داده؟!
   کدام خطر؟!
   خطر عقدۀ جنسی که می تواند در برخی خانم های مجرد و محروم از ازدواج شکل بگیرد
   وقتی خانم به فساد افتاد آن هم فساد از نوع عقده گشایی، طبیعتا مردها و به دنبالش خانواده های زیادی را به فساد و تباهی می کشانند.
   اما وقتی یک مرد، توانست چتر حمایتی خوبی برای این خانم پهن کند، طبیعتا چنین خری هم متوجه دیگر خانواه ها نخواهد بود.
   در زمان گذشته که ازدواج مجدد شایع بود، چنین مشکلاتی کمتر دیده میشد. اما متاسفانه در زمان کنونی ازدواج مجدد (عاقلانه) را تقبیح می کنندو به دنبالش روابط پنهانی و سرتاسر گناه را ترویج می کنند. طبیعی است که شاهد بروز صدمان فراوانی برای خانواده ها خواهیم بود.
   بله! قبول دارم که پذیرش چنین کاری برای هسمر اول دشوار است، اما به هر حال در انتخاب اهم و مهم باید عقل انسان تصمیم گیر باشد نه احساسات!
   وقتی خانمی با وجود تمام احساسات زنانه خود عاقلانه بیندیشد،
   وقتی مردی ازداج مجدد را صحنه انتقام و تحقیر همسر اول نداند،
   وقتی جامعه ای ازدواج مجدد مرد را نشان از تحقیر شخصیتی زن اول نداند،
   طبیعتا، خانم اول، این همه فشار روانی را بر دوش خود نخواهد دید.

 2. مریم

  جوابتون اصلا قانع کننده نیست . اینکه زن فطرتا تمایل به داشتن بیش از یک شوهر نداره قابل قبوله ، ولی مساله اینجاست که هیچ زن سالمی ازنظر فطری نمیتونه شوهرشو با زن دیگه ای شریک بشه ، درست مثل مرد که این مساله رو نمیتونه قبول کنه اگه زنهایی باشند که با این شرایط زندگی میکنند ، مطمین باشید که شرایطشون طوریه که مجبور به تحمل این زندگی هستند .

  • احمد نباتی

   سلام.
   مریم خانم! ممنونم از سؤالتون.
   در پاسخی که به خانم نیلوفر دادم، جواب سؤال شما هم ارائه شد.
   البته توجه داشته باشید که مرد، از عنصری به نام غیرت برخوردار است. اما زن اینگونه نیست.
   خانم ها عفت دارند نه غیرت. به همین دلیل در این مسأله به هیچ وجه نمی توان زن را با مرد مقایسه کرد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question