×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا مهدی

سلام ضمن تشکر از زحمات شما
کسی به من بدهکار است و دادگاه حکم جلب و توقیف ماشین اش را داده؛ ولی من جرات ندارم با مامور برم و حقم رو مطالبه کنم.
همش می ترسم رو در رو بشم. فکر می کنم یه مساله روانی هست دعا یا نصیحت برای رفع نگرانی و برطرف کردن ترس باشه ممنونم

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

قبل از هر چیز مطلب دیگری رو خدمتتون عرض می کنم. قانون، چار چوبه و اسکلت رفتار را مشخص می کنم، اما با قانون صِرف نمی توان زندگی کرد. لذا قانون باید مزین به اخلاق باشد. بده کارها دو گونه اند؛

۱ ـ بده کاری که مال مردم خوار است؛ یعنی دستش باز است، اما نمی خواهد مال دیگران را بدهد. در چنین صورتی، شرع و اخلاق منعی برای مطالبۀ حق نمی بینند و حتی مطالبه نکردن حق را هم امری مذموم و به نوعی، زیر بار ظلم رفتن می دانند. 

۲ ـ بده کاری که مال مردم خوار نیست؛ یعنی به دیگران مقروض است، اما دستش تنگ شده و نمی تواند پرداخت کند. هر چند که در این صورت هم می توانید از طریق قانون تقاضای توقیف اموالش را داشته باشید، اما اخلاق می گوید: اگر ندارد، اموالی که در شآن او و خانواده اش است مصادره نکنید و به او مهلت بدهید تا اینکه دستش باز شود و بتواند بدهی شما را پرداخت نماید. قرآن کریم می فرماید: «وَ إِنْ كانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلى‏ مَيْسَرَةٍ ؛ و اگر (بدهكار،) قدرت پرداخت نداشته باشد، او را تا هنگام توانايى، مهلت دهيد!» (سورۀ بقره، آیۀ۲۸۰)  

بنابراین، اگر موضوع شما از نوع اول است، برای مطالبۀ حق خود اقدام کنید. البته این که فرمودید: “از رو در رو شدن هراس دارید”. باید ببینیم که علت این هراس چیست؟  

آیا اعتماد به نفس ندارید؟

آیا از آبروی آن شخص می ترسید؟

به هر حال احتمال های مختلفی وجود دارد،

در چنین صورتی پیشنهاد می دهم که یکی از دوستان یا بستگان خود را هم همراه داشته باشید و سعی کنید به گونه ای با او برخور کنید که آبرویش در نزد همسایگان یا همکاران محفوظ بماند. تغییر نگرش هم بسیار مهم است؛ یعنی شما نمی روید که او را تحقیر کنید، بلکه می روید که به مال خود برسید. نمی روید که او را بی آبرو کنید، بلکه می روید که حق خود را مطالبه نمایید. طبیعی است که مطالبۀ حق، می تواند کاملا محترمانه ،و از روی ادب و متانت باشد. گمان می کنم وقتی رفتار خود را خلاف ادب ندیدید و وقتی دیدید که رفتارتان منافاتی با حفظ احترام افراد ندارد، در چنین صورتی به راحتی برای گرفتن حق خود اقدام می کنید.

البته ذکر: «لا حول و لا قوۀ الا بالله العلی العظیم» هم برای ارامش مناسب است. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question