بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا مهدی

سلام ضمن تشکر از زحمات شما
کسی به من بدهکار است و دادگاه حکم جلب و توقیف ماشین اش را داده؛ ولی من جرات ندارم با مامور برم و حقم رو مطالبه کنم.
همش می ترسم رو در رو بشم. فکر می کنم یه مساله روانی هست دعا یا نصیحت برای رفع نگرانی و برطرف کردن ترس باشه ممنونم

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

قبل از هر چیز مطلب دیگری رو خدمتتون عرض می کنم. قانون، چار چوبه و اسکلت رفتار را مشخص می کنم، اما با قانون صِرف نمی توان زندگی کرد. لذا قانون باید مزین به اخلاق باشد. بده کارها دو گونه اند؛

۱ ـ بده کاری که مال مردم خوار است؛ یعنی دستش باز است، اما نمی خواهد مال دیگران را بدهد. در چنین صورتی، شرع و اخلاق منعی برای مطالبۀ حق نمی بینند و حتی مطالبه نکردن حق را هم امری مذموم و به نوعی، زیر بار ظلم رفتن می دانند. 

۲ ـ بده کاری که مال مردم خوار نیست؛ یعنی به دیگران مقروض است، اما دستش تنگ شده و نمی تواند پرداخت کند. هر چند که در این صورت هم می توانید از طریق قانون تقاضای توقیف اموالش را داشته باشید، اما اخلاق می گوید: اگر ندارد، اموالی که در شآن او و خانواده اش است مصادره نکنید و به او مهلت بدهید تا اینکه دستش باز شود و بتواند بدهی شما را پرداخت نماید. قرآن کریم می فرماید: «وَ إِنْ کانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلى‏ مَیْسَرَةٍ ؛ و اگر (بدهکار،) قدرت پرداخت نداشته باشد، او را تا هنگام توانایى، مهلت دهید!» (سورۀ بقره، آیۀ۲۸۰)  

بنابراین، اگر موضوع شما از نوع اول است، برای مطالبۀ حق خود اقدام کنید. البته این که فرمودید: “از رو در رو شدن هراس دارید”. باید ببینیم که علت این هراس چیست؟  

آیا اعتماد به نفس ندارید؟

آیا از آبروی آن شخص می ترسید؟

به هر حال احتمال های مختلفی وجود دارد،

در چنین صورتی پیشنهاد می دهم که یکی از دوستان یا بستگان خود را هم همراه داشته باشید و سعی کنید به گونه ای با او برخور کنید که آبرویش در نزد همسایگان یا همکاران محفوظ بماند. تغییر نگرش هم بسیار مهم است؛ یعنی شما نمی روید که او را تحقیر کنید، بلکه می روید که به مال خود برسید. نمی روید که او را بی آبرو کنید، بلکه می روید که حق خود را مطالبه نمایید. طبیعی است که مطالبۀ حق، می تواند کاملا محترمانه ،و از روی ادب و متانت باشد. گمان می کنم وقتی رفتار خود را خلاف ادب ندیدید و وقتی دیدید که رفتارتان منافاتی با حفظ احترام افراد ندارد، در چنین صورتی به راحتی برای گرفتن حق خود اقدام می کنید.

البته ذکر: «لا حول و لا قوۀ الا بالله العلی العظیم» هم برای ارامش مناسب است. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی