بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از زهرا خانم

سپاس از شما

از جواب درباره اختیار تا حدی قانع کننده بود و انسان باید همان طور که گفتید اراده ی خودش را بر محیط غلبه دهد.

حال سوال دیگری دارم. افرادی را می بینیم که مدام ولی شکست خورده و توان ادامۀ زندگی را ندارند. الان ناامید شده اند و می خواهند خود را رها کنند و دنیای دیگر را تجربه کنند.

چرا خدا همین حق (خودکشی) را نیز از ما گرفته است و این کار را گناهی بزرگ می داند؟ ماندن و کفر ورزیدن بهتر است یا رفتن؟!

جواب

سلام بر شما

پادشاهی که دشمن به کشورش حمله کرده بود و سپاهش هم متلاشی شده بودند، ناامید و خسته به دخمه ای پناه برد. دیگر اشتیاقی به زندگی نداشت و به تنها چیزی که فکر می کرد، مرگ بود و رفتن به عالم دیگر!

همین پادشاه خسته که از تاج و تخت خود جدا شده بود. نگاهش به مورچه ای افتاد که دانۀ بزرگی را به همراه داشت. مورچه، قصد داشت دانه را بالا ببرد، اما هر باری که سعی می کرد، نتیجه ای نمی گرفت. پادشان گفت: ای مورچه! تو هم، همانند من هستی که کار بزرگی را به عهده گرفتی، اما توان انجام آن را نداری. پس، این کار بیهوده را رها کن و به دنبال کار دیگری برو! 

مورچه بی اعتنا به شکست هایش، مدام از دیوار بالا می کشد و مدام به همراه دانه به زمین می افتاد. ده ها و صدها بار تکرار کرد تا این که بالأخره موفق شد و با تلاش و استقامت، کار ناشدنی را شدنی کرد. پادشاه با دیدن این موفقیت بزرگ به خود آمد و گفت: اگر مورچه ای می تواند چنین کار بزرگی را اینجام دهد، آیا من نمی توانم کشور بحران زده ام را از دشمنان بازپس گیرم؟! 

با عزمی پولادین از جای بلند شد. لشکر بی سرو سامانش را نوسازی کرد. به آن ها روحیه و امید داد و توانست کشورش را از دشمن پس بگیرد.

خواهرم! همۀ ما پادشاه کشور دورنمان هستیم. در این کشور درون دشمنانی هم هستند که سعی دارند ما را از خودمان بگیرند و با القای ناامیدی، حاکم بر وجودمان شوند. چرا ناامید می شوید؟! چرا قدرت ها و توانمندی هایی که خداوند متعال به شما ارزانی داشته، نادیده می گیرید؟! مطمئن باشید که خداوند هم همراه و پشتیباننان است. اما به دو شرط: شرط اول این که تقوای الهی داشته باشید و واقعا به دستوران الهی عمل کنید. شرط دوم این که: به هیچ وجه تسلیم یأس و ناامید نشوید. این دو (یأس و ناامیدی)، از لشگریان شیطان هستند و سعی دارند تا با جنگ روانی شما را به شکست بکشانند. 

امیدوارد به توکل به خداوند و با صبر و شکیبایی و البته یا تقوای بیشتری که خواهید داشت، زندگی بسیار خوب و پر نشاطی داشته باشید. 

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا»؛ «کسی که تقوای الهی پیشه کند، خداوند، راه نجاتی برای او قرار خواهد داد».

موفق باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ چرا با وجود مشکلاتی که دارم، اجازۀ خودکشی ندارم؟

 • زهرا

  سلام من در جایی خواندم که خداوند در این دنیا در کار و اعمال بندگان خود دخالتی نخواهد داشت و این با مقوله اختیار هم همخوانی دارد پس چرا خداوند می فرماید حتی برگی هم بدون اجازه من به زمین نمی افتد و همه ی اتفاق ها با اراده ی خداوند است؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۷م, ۱۳۹۴ ۲۲:۵۳:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی