بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم … 

سلام دختری ۱۹ ساله هستم

با وجودی که نیاز شدیدی به ازدواج دارد، پدرم اجازه نمیده ازدواج کنم. بدون اطلاع و بدون این که جویای نظر من بشه خواستگارهای رو رد می کنه. مدتی است که مبتلا به گناهی شدم و نمیدونم چطوری از این گناه نجات پیدا کنم. بارها توبه کردم، اما نشد!

خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.

جواب

سلام بر شما

متأسفانه در مشاوره های بارها شاهد هستم که والدین به بهانه های مخلف اجازه نمی دهند فرزندانشون ازدواج کنند و بدون این که نظر دخترشون رو بخوان، خواستگارها رو رد می کنند. و این در حالی است که معصومین (علیهم السلام) خصوصا در خصوص دخترخانم هایتأکید دارند که ازدواج آن ها را به تأخیر نیندازید.

البته، در حال حاضر شنیدن این مطلب کاربردی برای شما نداره.

اما مطالبی در خصوص با مشکلتون:    

درست است که فعلا پدرتون اجازۀ ازدواج نمیده. اما مطئمن باشید که یک مؤمن، در مشکلات زندگی، هیچ وقت گرفتار بن بست نمیشه و هیچ وقت درهای رحمت الهی به رویش بسته نیست. درست است که فعلا راه ازدواج بسته است، اما این مطلب بدان معنا نیست که راه حل مشکل هم به روی شما بسته باشد. اگر در راه حل شدن مشکلتون، صادقانه قدم بردارید، یقینا خدای متعال هم دستگیر شما خواهد بود و با ملائکۀ رحمت خویش، شما را یاری خواهد کرد.

در قرآن کریم آمده است: «وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنین»؛ «و آنها که در راه ما (با خلوص نیّت) جهاد کنند، قطعاً به راه ‏هاى خود، هدایتشان خواهیم کرد و خداوند با نیکوکاران است.» (سورۀ عنکبوت، آیۀ۶۹)

وقتی که در راه تقوای الهی با هوای نفس جهاد کنید،

اولا: مشمول هدایت خاص الهی می شوید: (لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا)

ثانیا: از نیکوکاران به شمار می روید و در این صورت خدا هم با شماست: (إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنین).

این مطلب، وعدۀ خداست و خداوند هم هرگز خُلف وعده نمی کند. پس یا خلوص نیت، در راه خوبی ها قدم بردارید و با چشم دوختن به افق والایی که در پیش روی شماست، از گردنه های مشکلات عبور کنید. شما می توانید از نیکوکاران و محسنین باشید. می توانید مورد تحسین ملائکۀ رحمت الهی قرار گیرید و از کسانی باشید که ملائکۀ خداوند بر جان و دلتان فرود آیند و بشارتتان دهند: «تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَة»؛ «فرشتگان بر آنان نازل مى‏ شوند» (سورۀ فصلت، آیۀ۳۰)

خوب است که مطالب این قسمت را هم مطالعه بفرمایید.

 موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی