×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقای علی اصغر

سلام خسته نباشید لطفا کمکم کنید نمیدونم چیکارکنم راستش پدرم وعموم شریک ۵۰٫۵۰هستند. پدرم سواد نداره وهرچی میگم بره نهضت نمیره. با اینکه شریکن ولی وضع زندگی ما با خانواده عموم ۱۸۰درجه تفاوت داره نمیدونم چه بلایی سر پدرم اومده که انقدر خسیس و بی خیاله همش میگه این گرونه. بزار تحریما لغو بشه بعد برات میخرم.راستش همیشه پدرو مادرم سر این غضیه با هم قهرن.دیگه دارم دیوونه میشم. خانواده عموم وسایل هایی که بهشون احتیاج هم ندارن میخرن ولی پدرم برای وسایل ضروری مدرسه من هم پول خرج نمیکنه حتی ما لباس هامونم. بجای دراور تو کیف نگهداری میکنیم بخدا قلبم درد گرفته از تبعیض هر موقع خونه شاهانه عموم تو منطقه بالای شهر میریم احساس میکنم بد بخت ترین آدم دنیام. آخه پدر منم نمیدونم چشه از نظر مومن بودن درجه یکه نمازش غضا نمیشه ولی نمیدنم چرا میزاره حق خودش و ما پایمال بشه. پدرم انقر آدم عجیبیه که تاالان نه تی شرت پوشیده نه شلوار لی.تازه پدرم ۸سال از عموم بزرگتره با این وجود پول درآمدشون میره تو حساب عموم واون هرموقع دلش خواست پولارو خرج میکنه ولی پدر من وقتی میاد خونه حتی مادرمو آدم حساب نمیکنه مثل بچه ها باهاش رفتار میکنه هیچ حرف از زندگیشو به مادرم نمیزنه و انقار ما مثل گاو و گوسفند هستیم که انداخته تو طویله و بهشون ینجه میده صبحم ساعت ۹میره سر کار ساعت ۱۱شب بر میگرده و وقتی میاد خونه میخوایم باهاش حرف بزنیم میگه خفه شو وصد تا فحش میده آخرشم میره میخوابه. موقع ازدواجم هیچ زمینی به مهریه مادرم نزد ولی با اینکه خودش رفته بود برای عموم خواستگاری ولی یه زمین بزرگ به مهریه زن عموم زد.وقتی عموم و زن عموم میان خونه ما به مادرم تیکع می اندازندوپدرم غیرتش کشک انقار نه انقار راسش فکر میکنم پدرم مثل ربات میمونه یا مغزش مشکلی داره باید به یه روانپزشک نشونش داد. بخدا من خودم هم تو درسام موفقم هم جوانی با نظم و مرتب و با ایمانیم وتو زمینه های زیادی هم موفقیت کسب کردم هرموقع دوستام وضع مالیشون رو برام تعریف میکنن افسوس میخورم و… هزاران چیزای بد دیگه لطفا منو راهنمییم کنین دیگه مغزم کار نمیکنه.

جواب

سلام بر شما

مطالبتون رو خوندم و متأثر شدم. به خوبی درک می کنم که چه احساسی دارید. اما به شما دوست عزیزم توصیه هایی دارم: 

۱ ـ به نظر می رسد که اخلاق و مرام پدر به این راحتی ها عوض نمی شود و ایشان عادت کرده است که به همین سبک رفتار کند؛ بنابراین، شیوه های که برای تغییر رفتار ایشان در پیش گرفته اید، ناکارآمد است و جواب نمی دهد. شما می توانید مشکل را با یکی از نزدیک ترین دوستانش که فهمیده و صادق است، بازگو کنید و از او بخواهید تا به تدریج پدرتان را کمک کند و از او بخواهد که به اوضاع زندگی، سر و سامان بیشتری بدهد. پدر شما به تنهایی نمی تواند از عهدۀ مسئولیت های خود به در آید و اگر هم کسی به او توصیه کند، چند قدمی جلو می رود، اما خیلی زود خسته می شود و به روند سابق خود باز می گردد. دوست صمیمی پدرتان باید تا انتها او را همراهی کند و کمکش کند که به تدریج وضعیت زندگی را تغییر دهد. 

۲ ـ نوع رفتار شما هم در این میان بسیار مهم است. اگر رفتار شما با پدر، سرد و بی روح باشد و اگر از او فاصله بگیرید، طبیعتا او هم انگیزۀ چندانی در خود نمی بیند که روند رفتاری خود را تغییر دهد. شما هم باید فارغ از رفتارهای پدر، به او محبت کنید و با او صمیمی باشید. 

۳ ـ صبر و حوصله، رمز مهمی برای موفقیت شماست. توقع نداشته باشید که اخلاق پدر، در چند هفته یک یک ماه عوض شود. باید به او فرصت دهید و منتظر گذر زمان باشید. اینگونه است که از کار خود خسته نمی شوید و با امید و اشتیاق به رفتار مثبت خود ادامه می دهید. 

۴ ـ فارغ از مسائلی که گفته شد، مهمترین مسأله ای که باید مد نظر قرار دهید، این است که خودتان را پیدا کنید و به ارزش ها واقعی ایمان بیاورید. ارزش انسان به مال و دارایی نیست. ارزش انسان به انسانیت اوست. وقتی چنین نگرشی پیدا کردید، ارزش خود را در قید شخصی دیگری نمی بینید. رسیدن به مقام شامخ انسانیت امری است که از اول تا آخرش در دست شماست و کسی نمی تواند مانع از رسیدن شما به این مقام باشد. بنابراین، راه بزرگترین موفقیت به روی شما باز است و شما می توانی به آسانی از نردبان انسانیت و تقوا بالا بروید و خود را سربلند و پیروز ببینید. 

۵ ـ وقتی چنین نگرشی پیدا کردید، با دیدن امکانات مادی عمو زاده های خود، احساس حقارت نمی کنید. کسی با دیدن جلوه های مادی دیگران احساس حقارت می کند، که خود را گم کرده باشد و تنها، چشم به دنیا و مادیات دوخته باشد. اما کسی که خود را پیدا کرده و احساس ارزشمندی و کرامت دارد، دنیا را آن چنان کوچک می بیند، که در مقایسه با داشته های خودش اهمیتی ندارد. به همین دلیل به شما توصیه می کنم که قدم های بزرگ تری در جاده های معنویت بردارید و با تکیه بر تقوای الهی، احساس ارزشمندی را در خود، تقویت کنید. 

۶ ـ احترام به پدر، در شرایط کنونی، شاه کلیدی است که می تواند توفیقات را شما را صد چندان کند و دست رحمت خداوند را وارد زندگی شما کند. بنابراین، به شما توصیه می کنم که به خاطر رضای خداوند، فرزند خوبی برای پدر و مادر خود باشید و فارغ از رفتارهای آن ها، سعی کنید به ان ها احسان کنید و با آن ها به بهترین وجه رفتار کنید.

۷ ـ فراموش نکنید که زندگی دنیایی، فراز و نشیب های زیادی دارد. زندگی، همیشه این گونه نیست که می بینید. کم نیستند جوان هایی که در منزل پدر در ناز و نعمت بودند و دیگران از دیدن زندگی آن ها در حسرت هستند، اما بعد از گذر سال هایی نه چندان دور به جایی می رسند که کسی به آن ها نگاه نمی کند و دیگر کسی به حال آن ها غلبط نمی خورد. کم هم نیستند جوان هایی که امکانات مادی چندانی نداشتند، اما خداوند، بعدها آن ها را به جایی رساند که همگان حسرت زندگی آن ها را می خورند و دوست دارند که همانند آن ها باشند.

۸ ـ پس آخرین کلام من این جمله از امیرالمؤمنین (علیه السلام) است که می فرماید: «فَإِنَّ تَقْوَى اللَّهِ مِفْتَاحُ سَدَادٍ وَ ذَخِيرَةُ مَعَادٍ وَ عِتْقٌ مِنْ كُلِّ مَلَكَةٍ وَ نَجَاةٌ مِنْ كُلِّ هَلَكَةٍ بِهَا يَنْجَحُ الطَّالِبُ وَ يَنْجُو الْهَارِبُ وَ تُنَالُ الرَّغَائِب؛ همانا تقوای الهی کلید درهای بسته و ذخیرۀ معاد است. تقوای الهی موجب آزادی از هر گونه بندگی و عامل نجات از هرگونه هلاکت است. به وسیلۀ تقوای است که طالبین حاجت، به مراد خود می رسند و به وسیلۀ آن، کسانی که از عذاب الهی در فرارند، نجات پیدا می کنند.  ‏به وسیلۀ تقوای است که انسان می تواند به آرزوهای بلند خود برسد» (نهج البلاغه، خطبۀ ۲۳۰)

موفق باشید

  1. یزدان

    با سلام من هم پدری دقیقا مشابه پدر شما دارم با این تفاوت که پدر بنده وضع درامدش عالیه اما هرگز در طول زندگیش ۵۰ هزار تومن یکجا به بنده نداده در صورتی که ساعتی ۵۰ تومن فقط درامدشه میخام ی چیزی بگم حوصلتونو سر نبرم اینا درست بشو نیستن منم دیگه خیلی وقته چیزی نمیگم و معترض نمیشم بهش سپردم به خدا خودش قضاوت کنه بین من و پدرم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question