بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم معصومه

سلام.

من یه دختر ۱۷ساله هستم.

وقتی کسی منو جلوی دیگران ضایع کنه خیلی ناراحت میشم. چیکار کنم؟!

جواب:

سلام بر شما

(با عرض معذرت از تأخیر در پاسخگویی)

خواهرم! در این رابطه، به نکات ذیل توجه کنید:

۱ ـ عزت و ذلت انسان در دست خداست. نه در دست مردم! خداوند، در قران کریم می فرماید: «إِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمیعا»[۱]

وقتی که به چنین مطلبی ایمان داشته باشیم، باورمان نمی شود که رفتارهای دیگران موجب تحقیر شخصیتی ما خواهد شد. و اگر رفتار نادرستی هم داشته باشند، در واقع، خود را کوچک کرده اند، نه شما را!

در قران کریم آمده است: «اگر خوبی کنید به خود خوبی کرده اید و اگر بدی کنید به خویشتن بدی کرده اید»؛ «إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها»[۲]

۲ ـ ویژگی های مثبت و توانمندی های خود را باور داشته باشید. توانمندی هایی که همگی، لطف و رحمت خداوند می باشند. وقتی چنین بودید، تحقیرهای دیگران شما را مردد نمی کند و احساس بی ارزشی و حقارت نمی کنید.

با این حساب، وقتی افراد کن دقت، توانمندی های شما را زیر سؤال بردند، به هیچ وجه باور نکنید و اعتماد به نفس (اعتماد به نعمت های خداوند در حق شما) را از دست ندهید. و خود را جمع کنار نکشید.

۳ ـ در برابر دیگران راحت باشید و خود را شکننده نکنید.

توضیح:

تصور کنید در روزی بارانی، راهی مدرسه می شوید. مقابل مدرسه، مقداری آب جمع شده و وقتی به آن جا می رسید، ماشینی که در حال عبور است، آب را روی لباس شما می پاشد.

همکلاسی های شما که نظاره گر این ماجرا هستند، شروع به خنده می کنند.

در چنین جایی عکس العمل شما نقشی سازنده و تعیین کننده دارد. به راستی، شما چه عکس العملی نشان می دهید؟!  

کار اول این است که خجالت زده شوید، از خندۀ دوستان عصبانی شود. به آن ها اعتراض کنید و …

در چنین صورتی خندۀ آن ها متوجه شخصیت شما خواهد شد و احساس حقارت و شرمندگی می کنید.

کار دوم این است که شما هم کنار دوستانتان بروید و کنار آن ها شروع به خنده کنید.

در این صورت، خندۀ آن ها به شخصیت شما اصابت نمی کند، بلکه به اتفاقی که روی داده برخورد می کند.

شما حتی به جای این که از بازگو شدن این اتفاق در میان سایر دوستانتان شرمنده و ترسان باشید، خودتان جلوتر به کلاس می روید و به دیگران  بگویید: «بچه ها ببینید چه به روز من آمده» :)

همیشه سنگ هایی از طرف افراد کم دقت، به سوی ما پرتاب می شود.

کسی که کار اول را انجام می دهد، همانند شیشه است. و پر واضع است که با اولین سنگ ریزه، با سر و صدا شکسته می شود و روی زمین می ریزد.

کسی که کار دوم را انجام می دهد، همانند بالشی نرم و لطیف است. وقتی که سنگی را به سمت بالش پرتاب می کنید، بالش، سنگ را دریافت می کند و بدون این که صدمه ای ببینید، به آهستگی، سنگ را روی زمین می اندازد و اتفاق خاصی هم رخ نمی دهد.

ما باید در معاشرت با دیگران، با آن ها با دید محبت نگاه کنیم و اگر حرف نادرستی هم زدند ، آنها را دشمن خود نبینیم؛ بلکه نهایتا بگوییم: «فردی کم دقت است». همین.

با این نگرش می توانیم تعامل خوبی با دیگران داشته باشیم و با حسن خلق و رفتار متین خود، دیگران را مجذوب خود کنیم.

البته برای این که در این نوع نگرش موفق باشید، به نکتۀ چهارم هم توجه کنید.

۴ ـ امیرالمؤمنین (علیه السلام) در روایت زیبایی می فرماید: «کسی که رابطۀ خود را خدا رو اصلاح کند، خداوند هم رابطۀ او با مردم را اصلاح خواهد کرد. مَنْ أَصْلَحَ فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَصْلَحَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاسِ.[۳]

سعی کنید ارتباط خوبی با خدای خود داشته باشید و با تکیه بر نماز و عبادت، جایگاه خود را نزد آسمانیان بالا ببرید. وقتی جایگاه شما در نزد ملائکه ارتقا پیدا کرد، طبیعتا دست رحمت الهی محبت خاصی هم از شما در دل دیگران قرار خواهد داد.  

۵ ـ خود شما هم مواظب باشید که دیگران را تحقیر نکنید و چینن ر فتاری را با هیچ کس نداشته باشید. همیشه افرادی هم هستند که از نظر فهم برخی مسائل، ضعیف هستند. خواه مسائل درسی باشد و خواه مسائل اجتماعی و غیره. مراقب باشید که به چنین افرادی با  دید تحقیر نگاه نکنید و با آن ها رفتار صمیمی و محبت آمیز داشته باشید. برخی از رفتارهای نادرست دیگران در حق ما، به گونه ای عکس العمل رفتار خود ماست. وقتی ما با کسانی که ضعیف تر از ما هستند یا کسانی که زبانمان روی ان ها می تواند بلند باشد (همانند مادر)، رفتاری ظالمانه داشته باشید، طبیعتا ممکن است خدای متعال هم شخصی را بر ما مسلط کند تا او هم با اخلاق ناصحیحش به جان ما بیفتد و ما را آزار دهد. 

۶ ـ آخرین نکته هم این است که مراقبت بیشتری از رفتار و گفتار خود به عمل آورید. یعنی هر حرفی را نزنید و هر حرکتی را نداشته باشید.

قبل از هر کار، به نوع رفتار، فضایی که در آن هستید و دیگر عوامل توجه کنید. با این دقت و تدبیر، قطعا رفتارهایی سنجیده تر خواهید داشت.

موفق باشید. 


[۱] . یونس، آیه۶۵٫

[۲] . اسراء، آیۀ۷٫

[۳] . الکافی، ج۸، ص۳۰۷

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی