بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سیده فاطمه

سلام / من در مورد روزه وضو و نماز خیلی شکاکم. ینی چند بار ممکنه بخواطر شک از صحیص نبودن وضو بگیرم در رساله مکارم شیرازی ذکر شده بود چون این افراد شکاکن حتی اگر شک درست بود نباید اعتناشوم ایا بقیه ی مجتهدان هم همین نظر را دارند یا خیر؟ با تشکر

جواب

سلام بر شما

شک از شیطان است و یقین از خداوند. بنابراین، وقتی این گونه به تردید می افتید مطئمن باشید که پشت این ماجرا شیطان قرار دارد که می خواهد با به هم ریختن آرامش روانی شما، از راه معنویت دورتان کند. 

تمامی مراجع تقلید نظرشان بر این است که کثیر الشک نباید به شک خود عمل کند. 

با توجه به مطالبی که ذکر کردم نباید به شک خود عمل کنید و خیلی راحت و بدون دغدغه به تکالیف دینی خود برسید. البته همان طوری که می دانید شیطان مدام در کنار شما پرسه می زند و  در گوشتان زمزمه می کند که وضو و نماز و سایر عبادت های شما غلط است. اگر به حرف او گوش کردید و کارتان را تکرار کردید، جسورتر می شود  بیشتر آزارتان می دهد. اما اگر بدون اعتنا به گفته هایش، کار خود را ادامه دادید، شیطان را ضعیف می کنید و به تدریج دست از سر زما برمی دارد. 

در شمن سعی کنید تفریح بیشتری داشته باشید. با دیگر گفتگوهای صمیمی داشته باشید و مراقبت خوبی از افکار خود داشته باشید. با این کارها، به لطف الهی وسواس شما درمان خواهد شد.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی