بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم …

سلام / ببخشید من ی سوال داشتم من وقتی ک نماز میخونم ببخشیدا ببخشید احساس میکنم وضوم باطل میشه ولی به حدیه ک گاهی شک میکنم ک باطل شده یا نه و  ی نماشاید برای ز سه چهار تا وضو بگیرم و دوباره نمازمو بخونم اصلا خسته شدم دیگه و یه جورایی دارم از نماز بریده میشم و اینو دوست ندارم مرجع تقلید اقای مکارم….لطفا جواب بدید مرسی….سوالم اینه ک چیکار کنم اعتنایی نکنم؟؟ و این ک مثلا من گاهی نماز ظهر رو چند بار میخونم ایا این اشکالی داره؟

جواب

سلام بر شما

وقتی که شک می کنید وضوی شما باطل شده یا نه؟ حکمش اینه که وضوی شما سر جای خودش هست و نباید به این شک اعتنا کنید. 

با توجه به این حکم شرعی، نیازی نیست  که دوباره وضو بگیرید و همان وضو کفایت می کند. 

همان طوری که خودتون هم می دونید، مبتلا به وسواس شدید. برای نجات از این وسواس باید به این وسوسه های شیطانی اعتنا نکنید و به همان وضوی اول اکتفا کنید. بله!ً شیطان مدام در دور و اطراف شما پرسه می زند و می گوید نمازتان باطل است. اما بدانید در جایی که شیطان برایش ما دلسوزی می کند، نه تنها هیچ خیری نیست، بلکه شر بزرگی هم در آن نهفته است. 

علاوه بر بی اعتنایی نسبت به این خطورات ذهنی، باید با تفریح و گفتگوهای صمیمی، نشاط بیشتری پیدا کنید. از خمودی و بی برنامگی پرهیز کنید و مراقب افکار خود باشید. به جای آن که به افکار پریشان بیندیشید، به نعمت های الهی و داشته های خود فکر کنید و بر نشاط و آرامش خود بیفزایید.  

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت