بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال ازخانم زهرا

سلام،
من دانشجو هستم و محل تحصیلم ۵۰ کیلومتر با خونه فاصله داره. مقلد آیت الله مکارم هستم، طبق رساله ایشون محل تحصیل من وطنم محسوب میشه(۴ روز در هفته رو اونجا هستم) بنابراین نماز و روزه رو باید کامل بجا بیارم.
سوال من اینه ک در ایام امتحانا    ک دیگه اونجا ساکن نیستم و فقط چند روز یکبار برای امتحان دادن میرم، بازم اونجا وطن من محسوب میشه؟
اگه وقتی روزه ام صبح امتحان برم دانشگاه  و بعد از اذان ظهر ب شهر خودم برگردم، آیا روزه من صحیحه؟

جواب

سلام بر شما

حضرت آیت الله مکارم شیرازی می فرماید: اگر دانشجویی برای مدت یک سال یا بیشتر، رفت و آمد می کند و  در هفته هم سه روز کامل می ماند، محل تحصیل، وطن حکمی است. (کلیک کنید

با توجه به این که شما حداقل چهار ماه چنین رفت و آمدی را دارید، آنجا وطن حکمی شماست و بنابراین، اگر در ماه های دیگر، حتی برای یک روز هم به ان جا بروید نمازتان کامل است و روزه را هم باید بگیرید.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 1995
  • بازدید دیروز: 5098
  • بازدید سال: 1618084
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی