بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال ازخانم زهرا

سلام،
من دانشجو هستم و محل تحصیلم ۵۰ کیلومتر با خونه فاصله داره. مقلد آیت الله مکارم هستم، طبق رساله ایشون محل تحصیل من وطنم محسوب میشه(۴ روز در هفته رو اونجا هستم) بنابراین نماز و روزه رو باید کامل بجا بیارم.
سوال من اینه ک در ایام امتحانا    ک دیگه اونجا ساکن نیستم و فقط چند روز یکبار برای امتحان دادن میرم، بازم اونجا وطن من محسوب میشه؟
اگه وقتی روزه ام صبح امتحان برم دانشگاه  و بعد از اذان ظهر ب شهر خودم برگردم، آیا روزه من صحیحه؟

جواب

سلام بر شما

حضرت آیت الله مکارم شیرازی می فرماید: اگر دانشجویی برای مدت یک سال یا بیشتر، رفت و آمد می کند و  در هفته هم سه روز کامل می ماند، محل تحصیل، وطن حکمی است. (کلیک کنید

با توجه به این که شما حداقل چهار ماه چنین رفت و آمدی را دارید، آنجا وطن حکمی شماست و بنابراین، اگر در ماه های دیگر، حتی برای یک روز هم به ان جا بروید نمازتان کامل است و روزه را هم باید بگیرید.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت