بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای صدر

سلام میخواستم بدونم با توجه به این آیه که در انتهای سوالم بریتان ارسال میکنم چرا وقتی قرآن مستقیما گفته تا سپیده دم میشود سحری خورد و معیار کمات قصار قرآن است نه تفسیر آن چرا ما مجبوریم نصف شب ساعت۴ صبح بیداربشیم قبل اذنم چیزی نخوریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَى نِسَآئِکُمْ هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ عَلِمَ اللّهُ أَنَّکُمْ کُنتُمْ تَخْتانُونَ أَنفُسَکُمْ فَتَابَ عَلَیْکُمْ وَعَفَا عَنکُمْ فَالآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَابْتَغُواْ مَا کَتَبَ اللّهُ لَکُمْ وَکُلُواْ وَاشْرَبُواْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أَتِمُّواْ الصِّیَامَ إِلَى الَّلیْلِ وَلاَ تُبَاشِرُوهُنَّ وَأَنتُمْ عَاکِفُونَ فِی الْمَسَاجِدِ تِلْکَ حُدُودُ اللّهِ فَلاَ تَقْرَبُوهَا کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ آیَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ 

بقره (۲)، آیۀ۱۸۷

در شبهاى روزه همخوابگى با زنانتان بر شما حلال گردیده است آنان براى شما لباسى هستند و شما براى آنان لباسى هستید خدا مى‏دانست که شما با خودتان ناراستى مى‏کردید پس توبه شما را پذیرفت و از شما درگذشت پس اکنون [در شبهاى ماه رمضان مى‏توانید] با آنان همخوابگى کنید و آنچه را خدا براى شما مقرر داشته طلب کنید و بخورید و بیاشامید تا رشته سپید بامداد از رشته سیاه [شب] بر شما نمودار شود سپس روزه را تا [فرا رسیدن] شب به اتمام رسانید و در حالى که در مساجد معتکف هستید [با زنان] درنیامیزید این است‏حدود احکام الهى پس [زنهار به قصد گناه] بدان نزدیک نشوید این گونه خداوند آیات خود را براى مردم بیان مى‏کند باشد که پروا پیشه کنند

جواب

سلام بر شما

این که فرمودید: «معیار برای ما متن قران است، نه روایات»، جای بحث دارد، که فعلا نیازی به رسیدگی به آن نیست، چرا که معنای آیۀ شریفه مشخص است و این آیه نیازی به روایت ندارد. 

آیه شریفه فرموده است که می توانید تا طلوع فجر بخورید و بیاشامید.
اما طلوع فجر چیست؟ آیا معنای طلوع فجر، طلوع خورشید است؟ (قطعا چنین نیست)  

معنای اصلی واژۀ فجر، شکافته شدن همراه با آشکار شدن چیزی است و از نمونه های فجر، شکافته شدن تاریکی و طلوع روشنایی و نور است.
قبل از آن که خورشید طلوع کند، دو تا فجر داریم: «فجر کاذب» و «فجر صادق»
فجر کاذب لحظه ای است که شب به پایان رسیده و برای اولین بار، بعد از پایان شب، نور سفیدی در افق (در سمت مشرق) پیدا می شود و این سفیدی به شکل گوش گرگ و هرمی از نور است. در این لحظه، اگر چه شب به پایان رسیده، ولی هنوز وقت نماز صبح نرسیده است (صبح نشده است). به همین جهت به آن صبح کاذب یا فجر کاذب گفته می شود.
فجر صادق وقتی است که آن سفیدی در ناحیه مشرق پراکنده شود. فلق یا فجر صادق نور سفیدی است در جهت شرق که پس از فجر کاذب و قبل از طلوع خورشید ظاهر می شود. فجر صادق در آغاز، به صورت هاله ای نورانی دیده می شود و زمانی که ارتفاع خورشید ۱۸- یا اندکی متفاوت تر باشد ناظر پراکندگی نور آن را در جو می بیند.و این آغاز فجر صادق و اول وقت نماز صبح بوده و به تدریج که درخشندگی فجر صادق بیشتر شود ستاره ها ناپدید می شوند (مطالعۀ بیشتر)

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی