بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای سلیمی

با سلام … تفاوت منقول با غیر منقول در چیست واینکه میگن به زن هوایی تعلق میگیرد چیست….با مثال لطفا

جواب

سلام بر شما

سؤال شما در رابطه با ارث است. 

اموال منقول، اموالی هستند که قابل نقل و انتقال می باشند (همانند ماشین و بسیاری از وسایل منزل)

اموال غیر منقول، اموالی هستند که قابل نقل و انتقال نمی باشند (همانند ساختمان و زمین) 

اگر مردی از دنیا برود، مقداری از سهم الإرثش به خانمش می رسد. در محابسۀ سهم الارث خانم (همسر)، زمین را در نظر نمی گیرند، به عبارت دیگر، زن (همسر)، از زمین ارثی نمی برد. به همین دلیل است که اگر مردی ساختمانی داشته باشد و از دنیا برود، برای محاسبۀ سهم الارث همسرش، قیمت زمین را از ساحتمان کم می کنند و فقط قیمت ساختمان را در نظر می گیرند. منظور از هوایی، ساختمان یا هر چیز دیگری است که در روی زمین قرار دارد.

توجه: این حکم، تنها مخصوص همسر است و شامل خانم های دیگری که ارث می برند نمی شود. بنابراین افرادی مثل مادر و دختر، با در نظر گرفتن سهمشان، از همۀ اموال ارث می برند. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی