×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا محمد جواد

با سلام.

مشاوره برای ورود به حوزۀ علمیه

من پسری ۱۸ ساله هستم و دیپلم رشته علوم و معارف اسلامی را دارم و معدل من هم ۱۹/۸۵ است. با توجه به تحقیقاتی که کرده ام ، سفیران هدایت را بهتر از دوره بلندمدت دیدم چون هم کتب هایی که در آن جا می خوانند آموزشی است و هم وقت طلبه هدر نمی رود البته نقص هایی هم دارد ولی در شرایط موجود بهتر است. ولی باز هم می خواهم از شما که هم تجربه تحصیل در حوزه دارید و هم مشاوره می دهید بپرسم که سفیران هدایت بهتر است یا دوره بلند مدت ؟؟ و این که من دیگر قانع شده ام که دانشگاه به درد هدفی که دارم نمی خورد و دوست ندارم علمی بخوانم که در جایی متوقف شود و مثلا مدرک دکترا را بدهند و بگویند دیگر دکتری!!! من می خواهم به خالق علم برسم نه تنها به خود علم. ولی با این همه در اهداف خود سردرگم هستم و انگار که نمی دانم برای چه دارم به حوزه می روم و اصلا بسیار سردرگم و گیج شده ام و هدف خودم از زندگی را هم نمی دانم! لطفا در خصوص هدف نیز راهنمایی نمایید. در ضمن پدر و مادر من با من مخالفتی ندارند و نمی گویند حوزه نرو ولی نگران هستند و می گویند تو که معدلت خوب است برو دانشگاه امام صادق!  لطفا بگویید من چه کار کنم که هم خودم بعدا پشیمان نشوم و هم پدر و مادرم را چگونه کاملا قانع و راضی کنم که نگران زندگی طلبگی من نباشند. لطفا رهنمایی بفرمایید. باتشکر. التماس دعا ….

جواب

سلام بر شما

طلبگی، شاگردی امام زمان (علیه السلام) است. کسی که از طرف حضرت به این سربازی دعوت شده باشد، اگر تمام دنیا را هم به او بدهند، حاضر نیست از هدفش دست بکشد. این شخص مرارت های راه را به آسانی تحمل می کند و از این که در راه محبوبش زحمت هایی را متحمل می شود، احساس رضایت و ارزشمندی دارد. 

طلبگی، همانند کاشتن درختی است  که ثمرۀ علمی آن بعد از گذشت سال های طولانی خودنمایی می کند. این جا تصمیم باشماست که چه نوع درختی را غرس کنید. هر مقدار که این درخت تنومندتر باشد، ثمرات آن هم ارزشمندتر و پرمغزتر خواهد بود. البته دارار بودن درخت تنومند علم و دانش، مستلزم صبر و شکیبایی بیشتری هم خواهد بود. دورۀ سفیران هدایت مخصوص کسانی است که توانمندی لازم برای دارا بودن درخت تنومند را ندارند و دوست دارند با درخت کوچکی هر چه زودتر ثمردهی داشته باشند و مشغول تبلیغ شوند.  

اما برای شما که استعداد و علاقۀ خوبی دارید، جفاکاری است که استعداد خود را فدای عجله و شتاب زدگی کنید. در دورۀ بلند مدت حوزه، مشغول تحصیل شوید. سعی کنید هر چه می خوانید، خوب و محققانه باشد و به گونه ای بخوانید که بتوانید فردای آن روز، همانند استادتان تدریس کنید. البته در همین دورۀ بلند مدت هم می توانید به صورت جهشی پایه را را سپری کنید. البته باز هم توصیه می کنیم که کیفیت نباید فدای سرعت شود.

ممکن است برخی افراد در مقام استدلال، صحبت از طلبه های به میان بیاورند که در دورۀ دراز مدت، ثمرۀ چندانی ندارند. پاسخ به ایین مطلب هم واضح است. دورۀ بلند مدت حوزه، ظرفیت و پنانسیل لازم برای رساندن طلبه به رشد و شکوفایی علمی را دارد. اما به شرطی که طلبه هم از این ظرفیت استفاده کند. اگر شخصی وارد دریای علم و معرف شود، و بهرۀ اندکی داشته باشد، باید آن شخص را توبیخ کرد، نه این که در مورد دریای علم و معارف تردید پیدا کرد!  

نکتۀ بعدی این است که درخت های زود بازده ممکن است در مسیر رشد و و بالندگی طلبگی، شما را به تردید بیندازد و از این  که هنوز ثمرۀ چندانی در خود نمی بینید احساس یأس و ناامیدی کنید. اعتقاد و اعتمادی که به راه خود دارید موجب می شود که خود را سرگردان و بلاتکلیف نبینید و بدانید که در آینده، ثمره ای از شما ارائه خواهد شد که همان درختان زودبازده پای درس شما خواند نشست. 

البته نکتۀ مهمی را هم تذگر دهم. راه طلبگی تنها با عشق و معنویت است که شیرین می شود. اگر معنویت نباشد، اگر اخلاق طلبگی نباشد، اگر ادب در برابر علم و استاد و بزرگان علمی نباشد، دانسته های طلبه، ارزش چندانی ندارد و برکت خاصی برای خودش و برای دیگران نخواهد داشت.

موفق باشید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question