×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم نیلوفر

باسلام / چندروزی است که همسرم با من نامهربان شده و بسیار سرد برخورد میکند از او علت را پرسیدم گفت چیزی نیست و تو اشتباه میکنی ولی خلق و خوی او کاملا عوض شده من نیز تحملم را از دست داده ام و سعی می کنم از او دوری کنم و هم کلام نشوم.

ایا کار درست را انجام میدهم؟ نمیدانم چه کنم؟ دوست ندارم خودم را بی ارزش کنم.

لطفا راهنماییم کنید

جواب

سلام بر شما

خواهرم!

شاید همسر شما با مشکلی مواجه شده که توان حل آن را ندارد.

شاید مشغله ای فکر او را مشغول کرده، که فعلا نمی تواند متمرکز در درون خانه باشد.

شاید افکار پریشانی از گذشته ذهن او را مشغول کرده است.  

به هر حال، اگر همسرتون نامهربان شده و توجه کمتری به شما می کند، شما نباید از او دوری کنید. باید نشان دهید که همانند گذشته در کنارش هستید و همراه و همزبان خوبی برای او هستید.

کانون خانواده نزد خدای متعال از ارزش و تقدس ویژه ای برخوردار است. تلاشی که برای حفظ این کانون به خرج می می دهید و همتی که برای گرم نگه داشتن آن به کار می برید، نزد خداوند بسیار با ارزش است و نه تنها موجب بخشیده شدن گناهان گذشتۀ شما، بلکه عامل نورانیت و تقرب شما به درگاه الهی هم خواهد شد.

بنابراین، بدون این که در راه محبت (یک طرفه به همسر) خود را بی ارزش ببینید، کار خود را مهم و با ارزش تلقی کنید و مصمم و استوار به گرما بخشی به کانون خانواده ادامه دهید.  

البته منظورم از توجه بیشتر، گدایی محبت نیست. منظورم این نیست که از او خواهش کنید تا شما را دوست داشته باشد. منظورم این است که خودتان یک طرفه به او محبت کنید، طوری وانمود کنید که مشکلی در زندگی شما وجود ندارد و اتفاق خاصی هم رخ نداده است. محبت هایی که تاکنون در مورد او اعمال نکردید، در موردش به کار گیرید. نزد همسرتان با صدای بلند دعا کنید و خدا را شکر کنید که همسر خوبی دارید و زندگی آرام و دل نشینی دارید. خدا را شکر کنید که همسر ایده آل خود را به دست آورده اید و در کنار او احساس خوشبختی می کنید. 

این گفته ها، به تدریج در دل همسرتان اثر خاص خود را خواهد گذاشت و موجب می شود که همسرتان هم به فکر فرو رود. با خود بگوید: «من که همسر به این خوبی دارم. چرا باید به او کم توجهی کنم؟» اگر مشکلی هم در بیرون دارم، همین همسر با لطف و محبتش، ارامش بخش دورن خستۀ من است. پس جفاکاری است که از او فاصله بگیرم و به نیازهای عاطفی او را برآورده نکنم.

مدیریت افکار هم نقش مهمی در محبت های شما دارد. یقینا در این لحظات شیطان شما را رها نمی کند. او سعی دارد با القای افکار نادرست شما را از محبت به همسر منصرف کند و تخم کینه و سوء ظن را در دل شما بکارد. مراقب باشید که در دام افکار شیطانی گرفتار نشوید.  شاید از اول هم مرا  دوست نداشته! شاید … و خلاصه ده ها اما و شاید در ذهن شما می اندازد تا شما را سست و مضطرب کند. به جای دل دادن به افکار شیطانی، رفتار همسر را توجیه کنید و به خوبی های زندگی خود و نیز به محبت هایی که در حق شما داشته فکر کنید. 

در ضمن مروری به گذشته هم بیندازید. شاید رفتار خاصی است که نیاز به تصحیح دارید. شاید اشتباه خاصی در کارتان بوده که نیاز به تصحیح دارد. شاید سوء تفاهمی بوجود آمده، که نیاز به شفاف سازی دارد.  

به هر حال، اگر عامل بروز این مشکل را حدس می زنید، سعی کنید به همراه محبت هایی که می کنید، گذشتۀ را جبران کنید. البته نمی گویم که در لحظات کنونی، حوادث تلخ گذشته را برای همسرتان یاد آور شوید، که این کار می تواند مشکل را بیشتر کند، بلکه می گویم که رفتار فعلی خود را به گونه ای چینش دهید که گویای تغییر نگرش شما و تغییر رفتار خودتان می باشد. اگر هم دیدید که همسرتان از گذشته ها و مشکلات گذشته صحبت می کند. در این صورت اگر مقصر بوده اید، خیلی راحت عذرخواهی کنید و اگر هم مقصر نبودید، عذرخواهی نکنید، اما به او آرامش بدهید و بگویید گذشته ها گذشته و ما نباید به گذشته ها فکر کنیم. باید در کنار هم باشیم و به لطف الهی به آیندۀ زیبای پیش رویمان توجه کنیم. 

موفق باشید. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question