بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از جناب ساجد

سلام
بنده در نمازهایم زیاد شک میکنم که باد ازم خارج شده به طوری که گاهی اوقات یا نمازم را به تاخیر می اندازم تا بلکه بهبود یابم ( که البته بازم امکان پذیر نیست ) یا اخیرا به هنگام وضو گرفتن این اتفاق برایم می افتد ، جسارتاً راهی برایم پیشنهاد کنید تا بتوانم بهتر نمازم را بخوانم ،

ممنون از لطفتان

جواب

سلام بر شما

اگر شما یقین به وضو دارید، و در عین حال شک می کنید که وضوی شما باطل شده یا نه؟ نمی توایند به خاطر شک، یقین را کنار بگذارید. بنابراین، در چنین حالتی شما وضو دارید و حق ندارید نماز خود را رها کنید ویا این که نماز را دومرتبه بخوانید. 

در هنگام وضو گرفتن هم موضوع به همین ترتیب است. یعنی نباید به شک خود عمل کنید. 

اصولا، نیرو وقدرت “شک” به قدری نیست که بتواند بر نیرو و قدرت “یقین” چیره شود. پس نباید در چنین مواردی شک را بر یقین غلبه دهید و به آن اعتنا کنید.

بهترین راه جلوگیری از نفوذ افکار وسواسی آن است که به آن بهایی ندهید و برای یک بار هم که شده، به آن اعتنا نکنید. اگر به پیام شک خود ترتیب اثر بدهید، این شک جسورتر می شود و با انگیزۀ بیشتری افکار شما را پریشان می کند. اما اگر بهایی به شک ندادید، طبیعتا با هر بار مخالفت، شک ضعیف و ضعیف تر می شود و کار به جایی می رسد که دسگر قدرت نفوذ در ارادۀ شما را از دست می دهد و شما هم بر او چیره و مسلط می شوید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی