بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا رضا

سلام
گوشه ای از فرش خانه میدانم که نجس بوده است ، برادرم زمانی که از بیرون به خانه امد دقیقاً به مدت چند لحظه پایش را در همان مکان نجس گذاشت ، حال از طرفی هم نمیدانم رطوبتی که جورابهایش داشت ایا قبل از گذاشتن پایش در مکان نجس برطرف شده بود یا نه ، اصلاً به طور کل جایی که میدانیم نجس است ایا لازم است که بگوییم مثلاً انجا نجس است؟

جواب

سلام بر شما

رطوبت جایی که نجس شده در چه حدی بوده؟ اگر به میزانی نبوده که جوراب را خیس کند و سپس با قدم بعدی، قسمت دیگر فرش را خیس کند، مشکلی نیست و نگران نجس شدن جاهای دیگر نباشید. اگر هم در میزان رطوبت تردید دارید، باز هم قسمت هایی که روی آن قد می گذارد، نجس نیست.

اگر جایی نجس شده و مرطوب است، بهتر است که به دیگران هم بگویید تا مراقبت بیشتری داشته باشند. البته اگر نگویید معصیت نکرده اید. همچنین اگر یکی از اعضای خانوادۀ شما نمی داند که جایی نجس است، تکلیفی هم در رابطه با آن ندارد. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت