بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم فاطمه

باسلام من مدتی هست که توبه کرده ام وامید به بخشش خدا دارم ولی نمی دونم حق الناس را چه کنم  کسانی که غیبتشونا کردم  والان  خجالت می کشم که حلالیت بطلبم وکسانی که الان نیستن که حلالیت ازشون بطلبم چه کار کنم ٔ؟

جواب

سلام بر شما

اگر حلالیت طلبیدن از کسانی که غیبتشان را کرده اید مفسده دارد و یا اگر آن ها را پیدا نمی کنید و یا این که اگر آن ها از دنیا رفته اند، بهتر است برای آن افراد استغفار کنید. و همچنین اعمال خیری مثل قرائت قرآن و صلوات را بر آن ها هدیه کنید. همچنین اگر تصویر بدی آز آن ها در نزد دیگر قرار داده اید، تا جایی که می شود، خوبی آن ها را بگویید و تصویر جدیدی در ذهن دیگران ایجاد کنید. البته منظورم این نیست که غیبت های گذشته و آن ها که مردم فراموش کرده اند را دوباره بازگو کنید، بلکه منظورم این است که خوبی آن ها را برای مردم بیان کنید. (مگر اینکه نامحرم باشند و گفتن خوبی آن ها موجب سوء ظن شود. در این صورت به همان استغفار اکتفا کنید) 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی