×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای حسام الدین

سلام جناب نباتی ممنون از اینکه پاسخ سوال های ما را میدید. دست به خاک بزنید جواهر بشه که ما را راهنمایی می کنید

جناب استادنباتی سوال اینبار من چند بخشه ممنون میشم پاسخ بدید؟

شخصی خانمی را از اول مهر تا اخر اسفند صیغه میکنه. غیر از ماه آخر، در ماه های دیگر نزدیکی صورت می گیره. اخر اسفند محرمیت تموم میشه اول فروردین تا اول اردیبهشت به مدت ۱ماه محرم میشن نزدیکی صورت نمیگیره باز اول اردیبهشت تا اول خرداد به مدت۱ ماه محرم میشن بازم نزدیکی صورت نمیگیره؟

سؤال ۱ ـ عده این خانم چند روزه؟ (میشه بر اساس روز بهم بگید)

سؤال ۲ ـ ایا ماه اسفندکه نزدیکی صورت نگرفته، میتونه جز عده قرار بگیره؟

اگر زمان شروع عده، اول فروردین در نظربگیرم تا اول خردادباتوجه به اینکه محرمیت ۱ماه ۱ماه خونده شده بوده عده این خانم تموم شده چه موقع؟

سؤال ۳ ـ محرمیت از اول فروردین شروع شده تا اول اردیبهشت به مدت۱ماه نزدیکی صورت نگرفته باز اول اردیبهشت محرمیت خونده شده تا اول خرداد به مدت ۱ماه نزدیکی صورت نگرفته دلیل اینکه نزدیکی صورت نگرفته به این خاطر بوده که شخص برای کاری به شهرستانی رفته بوده و کنار خانم نبوده. ایا این خانم میتونه همین ۲ ماه که با شخص محرم بوده، ولی نزدیکی صورت نگرفته را جز عده اش نگه داره یا حتما باید زمان شروع عده از موقعی باشه که محرمیت تموم شده باشه ؟ اگه این ۲ ماه جزء عدشون درست باشه خانم میتونه ماه اسفندهم که نزدیکی صورت نگرفته راهم جزعدش قراربده؟میخوام بدونم ایامیشه شخصی خانمی رامحرمش کنه نزدیکی انجام بشه و بعد از پایان مدت دوباره محرم بشن ولی نزدیکی صورت نگیره و هم زمان با اینکه خانم محرم اقاست بخواد همزمان با محرمیت عدشم نگه داره؟ استادنباتی منظور ما فهمیده باشید مدت زمان و تاریخی عده را بر اساس روز بهم بگید مثلا ۴۵ روز؟ خدا خیرتون بده

جواب
سلام بر شما
سؤال ۱ ـ از زمانی که عقد اول به اتمام می رسد، باید عده نگه دارد. (یعنی از آخر اسفند)
و عدۀ عقد موقت برای خانمی که حیض می بیند، دو حیض کامل است. یعنی اگر عقد او در زمان پاکی تمام شده باشد، باید صبر کند تا حیض دوم را ببیند و از آن پاک شود. همین که از حیض دوم پاک شد، عده تمام است. با توچه به این که زمان حیض و مدت آن نامنظم است، نمی توان مدت مضبوطی ارائه کرد. البته اگر این خانم حیضن نمی بیند، باید از زمان تمام شدن عقد موقت به مدت ۴۵ روز عده نگه دارد. (کلیک کنید
سؤال ۲ ـ ماه اسفند جزء عده محسوب نمیشه. بلکه اتمام عقد، شروع عده محسوب میشه. 
سؤال ۳ ـ از آخر اسفند به بعد، شروع عدۀ ایشون است. با توجه به این که در عقدهای بعدی نزدیکی صورت نگرفته، آن عقدها عده ندارند. بنابراین وقتی مدت عدۀ عقد اول به اتمام رسید، عدۀ دیگری به گردن خانم نیست.

موفق باشید. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question