بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سودا

زنی ۳۵ هستم در سن ۱۵ سالگی با پسری عاشق بودیم که دستم به دستش هم نخورده بود؛ ولی پدرم در ۱۹ سالگی به یک پسر دیگه داد ولی در فکرم همیشه بود با اینکه شوهر داشتم ولی در فکرم با اون زندگی میکردم آیا فکر کردن گناه هس در ضمن چند بار با هم رابطه داشتیم میدونم اینجا دیگه واقعا گناه کبیره هست. الان در ۳۵ سالگی شوهرم فوت کرده، میخوام توبه کنم و اگه بخوام باز با اون مرد رابطه داشته باشم میتونیم صیغه موقت خودمون بخونیم دیگه بعد از این هم گناه محسوب میشه و چه کفاره هایی میتونم بدم تا شوهرم منو ببخشه.

قبل ازاینکه عده متوفی که چهار ماه وده روزه تموم بشه میتوان با مردی فقط صحبت کرد تا بعد عده صیغه خونده شود یا گناه هس

جواب

سلام بر شما

۱ ـ درست نیست که زن شوهر دار به مرد دیگری فکر کند. 

۲ ـ به خاطر رابطه ای که داشتید باید به درگاه الهی توبه کنید و با اعمال صالح، روی گناه خود را بپوشانید. 

۳ ـ اگر رابطۀ شما در حد لمس بوده، می توانید بعد از اتمام عدۀ وفات با او محرم شوید. اما اگر کار به دخول رسیده، به ایشان حرام ابدی شده اید و نمی توانید با او محرم شوید. البته اگر در رابطۀ شما در حد دخول بوده، می توانید در این موضوع از آیت الله مکارم شیرارزی یا آیت الله شبیری زنجانی تقلید کنید و طبق نظر آن ها، با آن آقا محرم شوید. (منبع

۴ ـ  برای جبران خیانتی که در حق شوهرتان کرده اید، می توانید برای او استغفار کنید و تا حدودی، از نماز و روزه های قضای او بگیرید. 

۵ ـ تا قبل از تمام شدن عده نباید با ایشان صحبت کنید و نباید حرفی از ازدواج و خواستگاری به میان آورید. بنابراین، قدری صبر کنید تا عدۀ شما به اتمام برسد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ شوهرم فوت کرده. آیا می توانم با مردی که قبلا با او رابطه داشتم ازدواج کنم؟

 • سودا

  سلام ممنون از راهنمایی هایتان مگر میشه زن برای شوهر فوت شده اش نمازهای مانده او را بخواند چون واقعا میدونم از نماز وروزه هاش مونده البته برای روزه گرفتن مریض بود بدن ضعیف ولی نمازهایش رو میخواند گاهی ترک میکرددر ضمن آخه مرجع من آیت الله خامنه هستند مگه میتونم در مورد سوال قبلی به مجتهد دیگر تقلید کنم البته ازدواج دایم نخواهم کرد فقط صیغه های خیلی موقت کم که دچار گناه نشم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸م, ۱۳۹۴ ۰۰:۳۲:

  سلام بر شما
  اگر نماز و روزۀ قضا دارد، می توانید به جای او بگیرید. البته اگر خودتان روزۀ قضا دارید، اول باید روزۀ خودتان را بگیرید.
  اگر نماز و روزۀ قضا هم ندارد، می توانید با کارهای مستحبی مثل: “استغفار”، “صلوات” و “نماز” و “روزۀ” مستحبی به او خدمت کنید.
  در رابطه با تعویض مرجع تقلید هم می توانید با دفتر مرجع تقلیدتون صحبت کنید و از آن ها کمک بگیرید.

  [پاسخ]

 • سودا

  الان دختر ۱۱ ساله دارم که ارث جد پدری به خاطر فوت شوهرم به دخترم میرسد البته در بانک تا ۱۸ سالگی نگهداری میشود با اینکه شوهرم حقوق داره ولی منزل نداریم به این پول نیاز داریم اگه نتوانستیم رهن پیدا کنیم این پول رو میتوانم بردارم بلند مدت بذارم از سود بانکی اجاره بدم در ضمن قیم خودم هستم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷م, ۱۳۹۴ ۰۸:۳۰:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی