×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از نرگس خانم

سلام حاج اقا ممنون از راهنمایتون یه سوال داشتم من خیلی ادم ترسویی هستم همیشه وقتی هوا تاریک میشه فکر می کنم یکی پشت سرمه از مرگ هم می ترسم شب که میشه فکر می کنم خدا می خواد منو بکشه بخاطر همین باید خونه روشن باشه ولی شوهرم اذیت میشه چی کار کنم .

بخشید مرجع تقلیدم رو چند سال پیش گم کردم شک دارم اقای لنکرانی بوده حال تکلیف من چیه باید مرجع جدید اختیار کنم.

من چند روزی میشه توبه کردم الان هر کاری انجام میدم که دیگران می بینند پیش خودم میگم ریاحه یا بعضی اوقات کارم باعث غرور وخوشحالیم میشه که اصلا دوست ندارم چی کار کنم

تو رو خدا جواب منو بدین چون الان خیلی نیاز به یه راهنما دارم اگه میشه جواب همه سوالامو بدین با تشکر لطفا اسم سایتتون رو هم بگین چون من از جایی دیگه وارد میشم.

جواب

سلام بر شما

ترس از مرگ: یکی از راه های کنترل ترس از مرگ، تصور درستی است که می توانید نسبت به آن داشته باشید. 

نوزادی که از رحم مادر بیرون می رود و متولد در دنیا می شود، در واقع از عالم رحم می میرد و متولد در درنیا می شود. حال، سؤال بنده از شما این است که آیا چنین مرگی وحشتناک است؟! ما که به خوبی می دانیم این نوزاد وارد چه عالم بزرگی شده، طبیعتا مرگ در رحم را وحشتناک نمی دانیم. اما نوزادی که با رحم مادر انس گرفته، بیرون رفتن از رحم را وحشت ناک می بیند. به همین دلیل است که می فرمایند: «سخت ترین روزها برای فرزند آدم چند روز است، رزوی که متولد میشود و روزی که می میرد» این سختی، به خاطر نگرش نادرست کودک نسبت به بیرون رفتن از عالم رحم است. او به دلیل این که نمی داند دنیا کجاست، از ورود به آن جا وحشت دارد.

دنیا هم نسبت به برزخ و آخرت، همانند رحم است. دنیا رحمی برای ورود ما به عالم برزخ است. وقتی از دنیا می میریم، در عالم بزرخ متولد می شویم. عالم برزخ ویژگی های باشکوهی دارد. تمام خستگی ها و ملال هی ما به دلیل آن است که روحمان اسیر جسم خاکی است. وقتی این روح از کالبد جسم رها شد، دیگر چنین خستگی و ملالی را تحمل نمی کند و به یکباره خود را در عالم با شکوهی می بیند که با تمام وجود احساس راحتی و آسایش می کند. درست همانند کودکی که از رحم تنگ، به دنیای بزرگ و زیبا آمده است.

البته قبول دارم که برخی افراد همین برزخ باشکوه و زیبا را به کام خود تلخ می کنند. این تلخی به خاطر ماهیت برزخ نیست، بلکه به خاطر اعمال نادرستی است که خود آن ها انجام داده اند.

ماحصل کلام این که وقتی در بستر عبادت و بندگی، بندۀ با تقوایی شدیم، مرگ را رسیدن به معشوق می دانیم. مرگ را قرار گرفتن در آغوش خدایی می دانیم که مهر و محبتش در حق ما وصف ناپذیر است.

راه کاری دیگر: حسی که شما دارید، یک نوع وسواس فکری هم می باشد. بنابراین، هر چقدر به پیام های آن پاسخ مثبت بدهید، به همان نسبت ترس شما بیشتر خواهد شد. پس سعی کنید به جای روشن کردن چراغ ها، کاملا عادی رفتار کنید تا به تدریج را شرایط جدید عادت کنید. همچنین سعی کنید مراقب افکارتان باشید و به مرگ فکر نکنید. به جای فکر کردن به مرگ، به خاطرات خوش زندگی و محبت های خداوند در حق خود و خانوادۀ خود فکر کنید. 

مرجع تقلید: باید مرجع تقلید جدیدی انتخاب کنید و از ایشان تقلید کنید. .

توبه: اعمال صالح، می توانند گناهان انسان را از بین ببرند. بنابراین، سعی کنید اعمال صالح خود را بیشتر کنید و به خاطر چنین حسی، از اعمال خود خود کن نکنید. البته برای این که کارهای خوب موجب غرور انسان نشود، باید واقع بین باشید. یعنی متوجه باشید که کارهای خوبی که انجام می دهید، آنقدر عیب و تقص دارد که ممکن است چیزی از آن مورد قبول قرار نگیرد و اگر خدای متعال اعمال صالح ما را قبول می کند، از روی لطف و کرم خود مورد پذیرش قرار می دهد، نه از این جهت که مستحق آن باشید. همچنین اگر عمل صالحی انجام می دهیم، آن را با اعضا و جوارحی انجام می دهم که خداوند به ما عنایت کرده. پس در واقع ما کاره ای نیستیم  که اعمال صالح را از آن خودمان بدانیم. یاد آوری گناه و عذر خواهی مستمر از خدای متعال هم موجب می شود که خود را شرمنده ببینیم و به خاطر این شرمندگی به خود اجازه ندهیم که مغرور بر اعمالمان شویم. 

موفق باشید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.