بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از عباس اقا

با عرض سلام خدمت شما بنده ۵۰ سالمه زن وبجه دارم اسیر افکار شیطانی هستم بانگاه به نامحرم وسوسه نمیشوم مشکلات خانوادگی هم ندارم فقط فکرهایی که از سابق در من بوده هرز چند گاهی به سراغ من میاید وتا گناهی را مرتکب نشوم ازسرم بیرون نمیرود اهل مسجدو دعا وقران هم هستم ولی هیجکدام از اینها مانع ان فکر نمیشودسرموقع خود به ان دچار میشوم خلاصه گناه وعبادت در من ادغام شده باید جه کرد با این وصف نماز خواندن وروزه شدن من چه صورتی دارد ومن جز کدام گروه ازانسانها هستم فاسق فاجر یا فاسد لطفا راهنمایی کنید

جواب

سلام بر شما

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «وَ إِمَّا یَنْزَغَنَّکَ مِنَ الشَّیْطانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْعَلیم»؛ «و هر گاه وسوسه‏ هایى از شیطان متوجّه تو گردد، از خدا پناه بخواه که او شنوده و داناست!» (فصلت، آیۀ۳۶) 

بنابراین، بهترین کار این است که در آن لحظه به جای پناه بردن به شیطان و انجام گناه، به خدای متعال پناه ببرید و از او یاری بجویید. البته برای این که بتوانید در آن لحظات بحرانی واقعا از خداوند یاری بجویید، لازم است که در زمان های دیگر هم مراقبت کنید و اهل ذکر باشید. شیطان هیچ وقت دست بردار انسان نیست، پس شما هم همواره مراقبت داشته باشید و با ذکر کثیر، دل و جان خود را به سوی بندگی خداوند سوق دهید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثیراً»؛ اى کسانى که ایمان آورده ‏اید! خدا را بسیار یاد کنید،» (احزاب، ایۀ۴۱) 

همچنین مناسب است که هر روز صبح، دو رکعت نماز به نیست نماز استغاثه به امام زمان (علیه السلام) بخوانید و از آن جضرت یاری بجویید. پیرامون آن حضرت مطالعه داشته باشید و سعی کنید با فکر کردن پیرامون مطالبی که خوانده اید، صفحۀ افکار خود را سرشار از یاد ـ نورانی ـ آن حضرت کنید. محبت امام زمان (علیه السلام) مانعی جدی برای نفوذ شیطان و افکار هوس آلود است. 

یکی از مشکلات متأهلین، توجه به افکار شیطانی در هنگام معاشرت با همسر است. باید در آن زمان مراقبت بیشتری از افکار خود داشته باشید و جز به همسرتان به شخص دیگری فکر نکنید. هر چند که آن شخص، موجودی خیالی باشد. 

استغفارهایی هم که برای طول روز بیان شده انجام دهید. این استغفارها موجب می شود که هر روزه خود را سشتشو دهید و اجازه ندهید که شیطان به شما نزدیک شود: (بعد از نماز صبح، صد بار ـ بعد از نماز عصر، هفتاد بار ـ قبل از خواب، صد بار) 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی