×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال از علی اصغر آقا
سلام احمد آقا. من علی اصغر هستم ۴۶ساله هستم در کودکی بسیارسختی کشیدم و کارهای هم میکردم که واقعا بد بود نمیدونم چرا؟ در سن ۱۴سالگی پدرم فوت کرد چه سختی ها که نکشیدم ازهمان نوجوانی شروع بکار شدم. … آنقدر سختی و زحمت کشیده ام که واقعا خدا میداند چقدر گرفتاری کشیده ام.
هرکاری کردم هر جا رفتم هرشغلی که تونستم زحمت کشیدم ازماه حقوق هزار هشتصد تومن شروع کردم کارگری بنایی راننده ای ووو همیشه هم ذاتن ازباطنن خودم بد نبودم نه کینه ن حسادت ن خرابکاری ن میونه همزن، همیشه خوبی میخواستم حتی برای دشمنم.
ازدواج کر دم سه فرزند دارم خدا را شکر ازشون راضیم ولی تو روحشون شرمنده ام دستم تنگ هست هر چه کار میکنم برکت ندارد. مشکل کمر کلیه زانو دارم شاید نتونم برای چند سال دیگه کار کنم موندم تو زندگی، هر کاری میخام بکنم زنگیم بهتر بشه یا کار جور نمیشه یا اینقدر با سختی درست میشه که واقعا نصف عمرم میکنه بچه هام همیشه مریضن. خودم هم نمیدونم چرا. مشکلم از کجایه، از شما احمد أقا تقاضا دارم کمکم کنید اول خدا بعد شما

التماس دعا 
جواب
سلام بر شما
زندگی، فراز و نشیب های فراوانی دارد. در هنگام عبور از جادۀ زندگی باید در گام اول تصور خوب و صحیحی از واقعیت دنیا داشته باشید. دنیا خانه ای است که پیچیده به بلا و مصیبت است و نمی توان از این دنیا انتظار وفاداری داشت. البته قبول دارم که میزان مصیبت ها و سختی های دنیا برای هم یکسان نیست. اما مهم این است که دنیا برای همه بی وفاست. چه برای افرادی که به ظاهر چهرۀ خوشش را به آنها نشان می دهد و چه برای کسانی که از همان اول با چهره ای عبوس به آن ها می نگرد.
این که چرا چنین مشکلاتی برای شما پیش آمده برای ما نامعلوم است، و البته شاید دانستن آن هم اهمیت چندانی نداشته باشد.
مهم این است که شما بدانید در این شرایط چه وظیفه ای به عهده دارید؟!
اگر در پیچ و خم جادۀ زودگذر دنیا به وظیفۀ خود عمل کنید، طبیعتا به رسم بندگی عمل کرده اید و مشمول لطف و رحمت ویژۀ الهی می شوید. رحمتی که سعادت دنیا و آخرت بوده و ارزوی هم انسان آزاده و خداباوری است.
☘️برخی از وظایف:
۱ ـ فراموش نکردن نعمت های الهی: هر چند که سختی های در زندگی خود دارید، اما در عین حال نعمت های فراوانی هم از ناحیۀ خداوند دارید. یاد آوری نعمت های الهی و تشکر از خداوند، آن هم در این شرایط نعمت بزرگی است که نصیب هر کسی نمی شود ویقینا روزنه های امیدبخشی را برای شما ایجاد خواهد کرد: ْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ‏ لَأَزيدَنَّكُم‏
۲ ـ صبر و امید به انتظار فرج:
قَالَ الرِّضَا ع‏ مَا أَحْسَنَ‏ الصَّبْرَ وَ انْتِظَارَ الْفَرَجِ‏ أَ مَا سَمِعْتَ قَوْلَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ وَ ارْتَقِبُوا إِنِّي مَعَكُمْ رَقِيبٌ‏ * فَانْتَظِرُوا إِنِّي مَعَكُمْ مِنَ الْمُنْتَظِرِينَ‏ فَعَلَيْكُمْ بِالصَّبْرِ فَإِنَّهُ إِنَّمَا يَجِي‏ءُ الْفَرَجُ عَلَى الْيَأْسِ فَقَدْ كَانَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ أَصْبَرَ مِنْكُمْ.
امام رضا علیه السلام می فرماید: چقد نیکوست صبر و انتظار گشایش. آیا سخن خداوند را نشنیده اید که فرمود:
شما انتظار بكشيد، من هم در انتظارم!
پس شما منتظر باشيد، من هم با شما انتظار مى‏كشم!
بر شما باد به صبر؛ همانا فرج و گشایش در هنگام یأس از (علل و عوامل دنیوی) حاصل می شود. هماند گذشتگاه صبر بیشتری نسبت به شما دارند.
امیدتان تنها به خدا باشد. اول و آخر خداست: هو الاول و الاخر. جز او به کسی امید نبندید
۳ ـ بندگی خداوند
سعی کنید خصوصا در شرایط کنونی به خداوند نزدیک تر شوید. نماز را جدی بگیرید و بکوشید در اول وقت و با حضور قلب نماز بخوانید. با او به مناجات بنشینید و متوسل به دعا و نیایش شوید.
۴ ـ اخلاق نیکو: اگر گرفتار بی صبری شوید، ممکن است
مراقب باشید که در شرایط کنونی، نسبت به همسر و فرزندانتان اخلاق و رفتار خوبی داشته باشید و با آن ها با محبت و تکریم رفتار کنید: اخلاق خوب موجب افزونی رزق است و اخلاق بد، موجب کاهش و بی برکت شدن رزق
۵ ـ امید به اطرافیان
سعی کنید با رفتار امید بخش و گفتار محبت آمیزتان به خانواده امید بدهید، و اینگونه نباشد که با چهره ای گرفته و مأیوس، یأس و ناامیدی را به همسرو فرزندانتان منتقل کنید.
موفق باشید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question