بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای مرادی 

باسلام

آیا می شود صیعه غقد موقت را زن و مرد بخوانند و  مهریه هم مشخص کنند، و در ضمن عقد، مرد شرط کند که در صورت باردار شدن، نگهداری و هزینۀ فرزند به عهدۀ مادر باشد؟ (مرجع تقلید آیت الله گلپایگانی)

اگر چنین شرطی صحیح است، آیا باید در جایی ثبت شود، یا این که نوشتۀ دستی هم کفایت می کند؟ 

سایت هم اندیشی دینیجواب: 

سلام بر شما

اگر شرط شود که در صورت تولد فرزند، نفقۀ او به عهدۀ مادر باشد، چنین شرطی باطل است و مورد پذیرش نیست. 

شرط دوم، شرط حضانت و نگهداری فرزند بود. این شرط فی نفسه اشکالی ندارد و پدر می تواند نگهداری فرزند را به مادر واگذار نماید، هر چند که باید نفقۀ فرزند را پرداخت نماید.  

در خصوص سؤالی که مطرح کردید که آیا لازم به ثبت است یا خیر؟ پاسخ بنده این است که اگر شرط کرده اید در صورت بچه دار شدن خانم، حضانت بچه به عهدۀ مادر باشد، بهتر است چنین شرطی در دفتر رسمی ثبت شود تا در آینده موجب اختلاف نشود.

توجه: هر چند که شرط کرده اید، نگهداری فرزند به عهدۀ مادر باشد، اما توجه داشته باشید که در هر صورت پدر هستید و باید به وظایف پدری خود در قبال فرزندتان عمل کنید.

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا در عقد موقت، میتوان شرط کرد، نگهداری و نفقۀ بچه به عهدۀ مادر باشد؟

 • حیدر اکبری

  بسلام
  اینجانب متاهل هستم وداری سه فرزندم
  حدود سه ماه پیش خانمیدست بلند کرد ومن هم او را سوار ماشین کردم در بین راه برایم از ناکامیهای خود در زندکی برایم کفت خدود ۴۰ سال دارد من هم ۵۰ سال دارم او به من گقت در صورتی که کسی را سراع داشته باشی که من را صیعه کند به من اطلاع بده من هم گفتم باسد تا اینکه بعد از مدتی بگو وبشنو به من گفت من حاضر هستم که با خودت صیعه موقت شوم من قبول نکردم ولی او اسرار دارد وقتی بلخره من با شرتط وشروط قبول کردم او گفت صیغه یک روز می شویم تا هم دیگر را بهتر بشناسیم من قبول نکردم ولی او مرا رها نمی کند لطفا راهنمایی کن البته او محرد است یک بار ازدواج کرده ظاهران به نظر نمیرسد که زنی بدی باشد من این موضوع را از خانوادهام پنهان کرده ام ودر صورتی که این اتفاق بافتد باز هم به خانواذام نمی گوییم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۷م, ۱۳۹۴ ۲۱:۳۶:

  سلام بر شما
  اگر این خانم قبلا ازدواج کرده و بکارت ندارد، از نظر شرعی می تونید با او محرم شوید. اما؛
  مشخص نیست که این خانم چه نیتی دارد و هدفش از صیغه شدن چیست؟
  برخی از این خانم ها با این روش به اخادی و باج گیری می پردازند.
  برخی دیگر، یک مرد را شیفتۀ خود می کنند و با روش های خاص خود مشکل آفرینی می کنند.
  و …
  مطالبی که مطرح کردید در حدی نیست که بتوانم مطلبی را از روی قطع بگویم؛ لذا نمی توانم بگویم این کار به صلاح است یا خیر؛ اما به هر حال باید مراقب باشید که برای خود گرفتاری درست نکنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی