بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از زهرا خانم

با سلام

من همیشه در موقع روزه احساس می کنم ذره ای غذا در دهانم است (با اینکه سحر مسواک می کنم و آب را در دهانم قرقره می کنم.)

وقتی این احساس را دارم آب دهانم را بیرون می ریزم، اما چیزی در آن مشاهده نمی شود و اگر بخواهم دستم را در حلقم فرو ببرم به احتمال زیاد استفراغ می کنم.

هم اکنون هم احساس می کنم ذره غذایی داخل حلق من است و دیگه خسته شدم و بی توجهی می کنم و آب دهانم را فرو می برم.

اگر این غذا را فرو ببرم روزه ام باطل است؟

جواب

سلام بر شما

اگر واقعا غذایی در دهانتان است، با بیرون انداختن آب دهان، خارج می شود و نیازی به کارهای دیگه نیست.

اگر هم این حس، به خاطر استرس با وسواس شماست، طبیعتا نباید به آن اعتنا کنید و نباید نگران باطل شدن روزۀ خود باشید.

با توجه به این که بارها تجربه کرده اید و متوجه شده اید که واقعا چیزی در دهان شما نیست، از این به بعد اعتنایی نکنید و ذهن خود را درگیر مسائل این چنینی نکنید. 

موفق باشید

و

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی