بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم باران

سلام خوشحالم با سایت شما آشنا شدم جواب خیلی از سوالاتمو گرفتم حدود ۲۰ سال از ازدواجم میگذره سوهرم دست بزن داره و فحش میده خیلی آزارم میده فحش ناموس زشت تو این سالها میداد اما من به خاطر ترس از خدا جوابشو نمیدادم اما چند وقت پیش اینقدر فحش ناموس بد داد به مادر و پدرو خواهر و مادر بزرگم و کتکم زد که کنترل خودمو از دست دادم و با خودم گفتم بزار یه بار منم همین فحش ها رو بهش بدم تا بفهمه وقتی در مورد خواهر مادر آدم کسی اینطور حرف بزنه آدم چه حالی میشه و منم شروع کردم به فحش دادن ااونم شوکه شد چون تا حالا از م حرف زشت نشنیده بود اما از اونشب خیلی ناراحتم عذاب وجدان شدید گرفتم آخه میدونم که مادر شوهرم با اینکه آذم خیلی بدیه ولی نانجیب و اینجوری هم نبود البته مت فقط دونه به دونه حرفای این بست سال شوهرم رو تکرار کردم حالا میخوام تبه کنم از خودم بدم اومده مقع نماز با خودم میگم این نماز و قرآن زیارت عاشورا و ماز شب دیگه ارزی نداره با این حرفا از اون روز شدیدا افسرده شدم کمکم کنین

جواب

سلام بر شما

همان طوری که خودتان هم متوجه شدید، نباید به اقوام و بستگان شوهرتان فحش می دادید. درست است که همسر شما کار اشتباهی می کند، اما شما اجازه نداشتید که در مقابل کار اشتباه شوهرتان، به افرادی توهین کنید که خارج از زندگی شما هستند و به شما توهین نکرده اند. 

اما برای توبه! برای این منظور اولا خودتان استغفار کنید و از خداوند عذر خواهی کنید. (همیشه بعد از نماز صبح و قبل از خواب، صد بار استغفار کنید و بعد از ناز عصر، هفتاد بار) 

ثانیا: حق افرادی که به آن ها توهین کرده اید ضایح کرده اید. بنابراین، سعی کنید به ان ها محبت کنید، برایشان دعا کنید و برای گناهانشان طلب استغفار کنید. این کار، حداقل کاری است که می توانید انجام دهید. البته در فرصت مناسب به گونه ای از آن ها حلالیت بطلبید. اگر می ترسید که با گفتن واقعیت، اختلافی ایجاد شود و مفسده ای رخ دهد، لازم نیست که ریز موضوع را با آن ها در میان بگذارید. بلکه همین که به صورت کلی از آن ها حلالیت بطلبید و بگویید که بدی های مرا حلال کنید، کفایت می کند. 

در رابطه با همسرتان هم سعی کنید مدیریت بیشتری داشته باشید. هر چند که اخلاق همسرتان خوب نیست، اما سعی کنید متوجه حساسیت های او باشید و تحریک نکردن او، تشنج زدایی کنید. ممکن است که همسر شما ـ درست یا نادرست ـ روی کاری حساسیت دارد و با انجام آن کار از طرف شما، خیلی زود تحریک شود و زبان به دشنام باز کند. شما بهتر است به جای آن که بر روی انجام آن کار اصرار داشته باشید، اگر ممکن است، آن کارها را انجام ندهید تا شاهد چنین عکس العمل هایی نباشید.

همچنین اگر همسرتان حرف بدی می زند، بهتر است که خیلی زود گفته های او را فراموش کنید و با سردی و دور شدن از او تلافی نکنید. این کار موجب تقویت و ماندگاری کینه ها می شود و موجب می شود که همچنان به کار خود ادامه دهد. محبت های شما می تواند او را شرمنده کند و کاری کند که با خودش درگیر شود و بعد از کار اشتباهش با خود بگوید: «من که چنین  همسر خوبی دارم، چرا باید به او دشمنان بدهم؟!!»

موفق باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ در برابر توهین های همسرم چگونه رفتار کنم؟

 • باران ۵۶

  ممنون حاج آقا از پاسختان باورم نمیشد اینقدر زود جواب بدین لطف فرموودید ولی شوهرم روی مسئله خاصی حساس نیس از در که آارد میشه دنبال شر میگرده دیگه حالتش رو ملدر و پدر و خواهرم هم میفهمن و تا میبیننش میگن دو باره این چشاش ییه جوری شده باور کنین روزی هزار بار از رفتارش آرزوی مرگ دارم
  اون دیگه چیزی از من باقی نذاشته از من فقط یک جسد بی روح و بی انگیزه مونده همش دروغ تحویل میده. درسن خرجی نمیده از زنگی خیای خسته شدم بریدم خانوادخ تاش هم خیلی توهین و تحقیر میکنن

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷م, ۱۳۹۴ ۱۷:۵۲:

  سعی کنید تا جایی که ممکن است به مشکلات فکر نکنید و خودد را با شرایط موجود وفق دهید.
  به عبارت دیگر، بی خیال شوید و طوری رفتار کنید که انگار مسأله ای وجود ندارد.
  اگر هم مشکل زیاد شد، می توانید به یک مشاور مذهبی مراجعه کنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی